Sociálne siete

ZAHRANIČIE

Európska lieková agentúra nezistila nijaké nové vedľajšie účinky vakcíny firiem Pfizer a BioNTech

GLOBAL NEWS

Zverejnené:

Upravené: 30. januára 2021 o 0:59

6

ZDROJ: Ilustračné foto/SITA/AP Photo/Thanassis Stavrakis

29. január 2021 13:30 SITA, redakcia

AMSTERDAM – Európska lieková agentúra (EMA) nezistila nijaké nové vedľajšie účinky vakcíny proti koronavírusu, ktorú vyrábajú firmy Pfizer a BioNTech. Agentúra to uviedla v prvej aktualizácii posudzovania bezpečnosti vakcín proti ochoreniu COVID-19. Vo vyhlásení, ktoré zverejnila v piatok, EMA uviedla, že jej výbor expertov posúdil správy o ľuďoch, ktorí zomreli po aplikácii vakcíny, a konštatovala, že ich posudok „nenaznačil obavy o bezpečnosť“.

Nórske úrady tento mesiac upravili svoje odporúčania v oblasti vakcinácie a uviedli, že lekári by mali posúdiť, či očkovaní by mali byť starší ľudia, ktorých zdrav je veľmi krehký a majú vážne ochorenia. EMA dospela k záveru, že zhromaždené dáta o bezpečnosti vakcíny firiem Pfizer a BioNTech sú „v súlade so známym profilom bezpečnosti tejto vakcíny“ a poznamenala, že vážne alergické reakcie sú známe zriedkavé vedľajšie účinky. Konštatovala, že frekvencia výskytu takýchto alergických reakcií bola v USA približne 11 prípadov na milión dávok. Porovnateľný odhad z Európy EMA ešte nemá k dispozícii.

Európska lieková agentúra vakcínu spoločností Pfizer a BioNTech podmienečne schválila 21. decembra. Obe firmy musia predkladať správy o bezpečnosti každý mesiac.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA