Sociálne siete

ZAHRANIČIE

Joe Biden sa chce v roku 2024 usilovať o znovuzvolenie

Dôvodom otázok, či sa bude opäť uchádzať o post prezidenta, je Bidenov vysoký vek. Americký prezident sa tradične snaží o dve funkčné obdobia, čo zvyšuje jeho politický vplyv.

Zverejnené:

207

Joe Biden
Joe Biden, foto: SITA/AP Photo/Patrick Semansky

REKLAMA

SITA

NEW YORK – Americký prezident Joe Biden vo štvrtok povedal, že sa pravdepodobne bude v roku 2024 snažiť o znovuzvolenie. Avšak 78-ročný demokrat nechal otvorenú aj možnosť, že po prvom funkčnom období sa o post šéfa Bieleho domu už nebude usilovať. „Mojím plánom je snažiť sa o znovuzvolenie. To je moje očakávanie,“ povedal Biden novinárom na svojej prvej tlačovej konferencii od nástupu do úradu.

Tradične je samozrejmé, že americký prezident, ktorý je vo funkcii prvé obdobie, chce byť zvolený opäť. Napríklad, bývalý prezident Donald Trump už v prvý deň vo funkcii ohlásil svoj plán, že sa bude uchádzať o opätovné zvolenie. Avšak otázky o zámeroch Bidena v roku 2024 sa vynorili už pred tým, ako vlani v novembri v prezidentských voľbách zvíťazil. Dôvodom je jeho vek. Biden je totiž vo veku 78 rokov najstarším človekom, ktorý sa ujal úradu amerického prezidenta. Jeho plány pre rok 2024 majú priamy vplyv na jeho politickú silu. Ak by sa považoval za prezidenta na jedno funkčné obdobie, bola by jeho pozícia oslabená a klesal by jeho vplyv doma aj v zahraničí.

Biden na svojej prvej tlačovej konferencii ďalej uviedol, že USA rýchlo presunú stovky migrantov v deckom a tínedžerskom veku bez sprievodu dospelých z preplnených zadržiavacích zariadení. Odmietol však tvrdenia, že politika jeho vlády je zodpovedná za rastúci počet ľudí snažiacich sa vstúpiť do krajiny. Dodal, že jeho administratíva, rovnako ako sa to robilo počas vlády prezidenta Trumpa, pokračuje v rýchlej deportácii väčšiny dospelých a rodín na základe príkazu súvisiaceho s verejným zdravím, ktorý nadobudol platnosť po vypuknutí pandémie COVID-19.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA