Sociálne siete

ZAHRANIČIE

Komisia začala konanie proti Cypru a Malte vo veci „zlatých pasov“ pre bohatých investorov

Zverejnené:

Upravené: 28. januára 2021 o 0:18

118

large pasy effa

REKLAMA

20. október 2020 17:30 SITA, redakcia

BRUSEL 20. októbra (SITA/AP) – Európska komisia (EK) začala v utorok konanie voči Cypru a Malte o porušení únijného práva. Dôvodom je politika udeľovania „zlatých pasov“, vďaka ktorej môžu bohatí investori získať štátne občianstvo členských štátov únie. Lukratívny program znamená porušenie práva EÚ a spochybňuje podstatu európskeho občianstva, uviedla komisia.

Cyprus minulý týždeň oznámil, že spornú politiku k 1. novembru ukončí. Rozhodnutiu predchádzali zistenia o spolupráci vysokých štátnych predstaviteľov pri obchádzaní pravidiel. Komisia však upozorňuje, že už prijaté žiadosti o pridelenie občianstva miestne úrady naďalej spracúvajú.

Cyprus program zaviedol v roku 2013, keď finančná kríza priviedla krajinu na pokraj štátneho bankrotu. Mechanizmus prilákal mnoho zahraničných investorov, keďže cyperský pas automaticky umožňuje jeho držiteľovi pobyt v celej Európskej únii. V rámci programu dosiaľ vydali investorom asi štyritisíc cyperských pasov, pričom ich držitelia vyprodukovali pre krajinu najmenej 7 miliárd eur. Podobnú politiku uplatňuje aj Malta.

„Programy v obidvoch dotknutých štátoch zatiaľ pokračujú a možno ich nahradiť podobnými investičnými schémami,“ uviedol hovorca komisie Christian Wigand. Malta podľa neho už komisiu informovala, že v prideľovaní občianstva výmenou za investície plánuje pokračovať. Obidvom štátom komisia stanovila lehotu dva mesiace na zaujatie stanoviska k jej výhradám. V prípade, že komisia s odpoveďou nebude spokojná, môže záležitosť postúpiť Súdnemu dvoru EÚ.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA