Sociálne siete

ZAHRANIČIE

Lukašenko pripustil, že vyhlási predčasné prezidentské voľby

Zverejnené:

Upravené: 28. januára 2021 o 10:13

147

large   af b aebed a

REKLAMA

9. september 2020 15:10 SITA, redakcia

MINSK 9. septembra (SITA/AFP) – Bieloruský prezident Alexander Lukašenko, ktorý v tomto období čelí najväčším protestom počas doterajšieho 26-ročného vládnutia, v stredu uviedol, že nevylučuje vypísanie predčasných prezidentských volieb. Na stanovenie dátumu je však podľa neho príliš skoro.

„Som naklonený vypísaniu predčasných prezidentských volieb. Nevylučujem to,“ povedal 66-ročný Lukašenko pre ruské štátne médiá. „Hovorím o tom prvýkrát,“ dodal. Lukašenko zároveň poznamenal, že je príliš skoro zaviazať sa k presnému harmonogramu predčasných volieb a zdôraznil, že hlasovanie by sa malo konať po novelizácii ústavy.

Bieloruskí opoziční predstavitelia a protestujúci už niekoľko týždňov vyzývajú Lukašenka, aby priznal prehru, odstúpil a uvoľnil cestu pre nové voľby v zmysle medzinárodných štandardov.

Demonštrácie v Bielorusku vyvolali výsledky prezidentských volieb z 9. augusta, v ktorých podľa oficiálnych čísel vyhral Lukašenko s 80 % hlasov. Mnohí však tento výsledok považujú za zmanipulovaný. Prvé dni demonštrácií sprevádzali násilné zákroky polície, ktorá rozháňala davy zábleskovými granátmi, slzným plynom, gumovými projektilmi a obuškami a zadržala takmer 7000 ľudí.

Neskôr sa bieloruská vláda začala vyhýbať takýmto zákrokom voči demonštrantom a protesty sa snaží ukončiť skôr vyhrážkami a selektívnym väznením aktivistov.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA