Sociálne siete

ÚVOD SLIDER

NASA a IBM vyvíjajú model umelej inteligencie na monitorovanie stavu Zeme

Zverejnené:

Upravené: 4. augusta 2023 o 8:28

796

REKLAMA

Globalnews

Americká vesmírna agentúra NASA spolu s IBM a HuggingFace vyvíjajú model umelej inteligencie ďalšej úrovne, ktorý pomôže vedcom sledovať zmenu klímy, lesné podmienky, ovzdušie a ďalšie environmentálne aspekty.

Píše o tom Engadget.

NASA odhaduje, že len v roku 2024 jej misie na prieskum Zeme vygenerujú približne štvrť milióna terabajtov údajov.

Aby klimatológovia a výskumná komunita mohli efektívne spracovať tieto súbory nespracovaných satelitných údajov, IBM, HuggingFace a NASA spolupracujú na vytvorení geopriestorového modelu s otvoreným zdrojovým kódom, ktorý bude slúžiť ako základ pre novú triedu umelej inteligencie vo vedách o klíme a Zemi, ktorá dokáže sledovať odlesňovanie, predpovedať výnosy plodín a odhadovať emisie skleníkových plynov. – uviedol vo vyhlásení.

Pre tento projekt spoločnosť IBM použila nedávno vydané Watsonx.ai ako základný model s použitím údajov zo satelitu NASA Harmonized Landsat Sentinel-2 (HLS), ktorý zhromažďuje ESA a slúži ako základ pre tvorbu umelej inteligencie.

Na oplátku HuggingFace hostí model na svojej open-source platforme AI.

Podľa IBM bol tím doladením modelu na „označených údajoch na mapovanie povodní a jaziev po popáleninách“ schopný zlepšiť výkon modelu o 15% v porovnaní so súčasným stavom, pričom použil polovičné množstvo údajov.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA