Sociálne siete

ZAHRANIČIE

Nový most v Janove oficiálne otvorili

Zverejnené:

Upravené: 28. januára 2021 o 11:49

199

Polcevera  Renzo Piano rid c

REKLAMA

3. august 2020 18:30 SITA, redakcia

JANOV 3. augusta (SITA/AP) – V talianskom Janove slávnostne otvorili nový most. Genova San Giorgio nahradil most Morandi, ktorý sa 14. augusta 2018 zrútil a vyžiadal si 43 mŕtvych. Inauguráciu diaľničného viaduktu nad riekou Polcevera otvorila štátna hymna, po ktorej prečítali mená obetí nešťastia. Na podujatí sa zúčastnili viacerí predstavitelia krajiny aj mesta, vrátane talianskeho prezidenta Sergia Mattarellu a premiéra Giuseppeho Conteho.

Rodiny obetí i hasiči, ktorí vyťahovali mŕtvych spod trosiek, ceremóniu bojkotovali. Príbuzní okrem iného nesúhlasia s tým, že spoločnosť, ktorá udržiavala most Morandi, bude istý čas prevádzkovať aj nový most. Zrútenie, ktoré je ešte stále predmetom vyšetrovania, sa pripisuje práve nedostatočnej údržbe. Hasiči inauguráciu bojkotovali zo solidarity k rodinám. Príbuzní zosnulých sa aj napriek tomu stretli s prezidentom, a to ešte pred slávnostným otvorením.

Most Genova San Giorgio navrhol známy architekt a janovský rodák Renzo Piano. Stavba má pripomínať provu lode, čo odkazuje na janovskú námornú históriu. Nachádza sa na ňom 43 lámp, ktoré si pripomínajú obete nešťastia. Stavebné práce na novom viadukte sa začali v apríli 2019 a neprerušili ich ani počas akútnej fázy pandémie koronavírusu, ktorá Taliansko tvrdo zasiahla.

Premávka by po moste mala začať prúdiť v stredu. Jeho stav bude neprestajne monitorovať systém robotov, ktoré budú prechádzať popod neho.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA