Sociálne siete

ZAHRANIČIE

OSN si vyberá nového šéfa, Guterres sa znovu uchádza o post

Zverejnené:

Upravené: 6. februára 2021 o 23:13

53

large Antonio Guterres fffac
ZDROJ: António Guterres, SITA/AP Photo/Eskinder Debebe

6. február 2021 10:39 SITA, redakcia

BRATISLAVA – Organizácia Spojených národov (OSN) v piatok odštartovala proces výberu svojho nového generálneho tajomníka. Všetkých 193 členských krajín požiadala, aby navrhli svojho kandidáta na tento post.

Proces oficiálne spustili virtuálnym podpisom listu predseda Valného zhromaždenia OSN Volkan Bozkir a britská veľvyslankyňa pri OSN Barbara Woodward.

Súčasný generálny tajomník OSN António Guterres, ktorého funkčné obdobie vyprší 31. decembra, minulý mesiac vyhlásil, že sa bude uchádzať o druhé päťročné obdobie. Podporil ho už napríklad britský premiér Boris Johnson.

Honduraská veľvyslankyňa pri OSN Mary Elizabeth Flores Flake poslala členom OSN list, v ktorom ich upozornila na to, že organizáciu zatiaľ nikdy neviedla žena. Zároveň ich požiadala, aby predstavili svoje kandidátky.

Uznesenie Valného zhromaždenia z roku 2015 zmenilo dovtedy z veľkej časti tajný výber generálneho tajomníka na otvorenejší a transparentnejší proces. Členským krajinám umožnilo po prvý raz vidieť základné informácie o všetkých kandidátoch a stretnutie s nimi na zasadnutiach.

V roku 2016 kandidovalo sedem žien a šesť mužov. Zvolenie Guterresa znepokojilo ženy, ktoré chceli prelomiť „mužské vedenie organizácie“ a tiež východnú Európu, ktorá nikdy nemala na poste človeka z tohto regiónu.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA