Sociálne siete

ZAHRANIČIE

Oxfordská vakcína má 70-percentnú účinnosť

Zverejnené:

Upravené: 27. januára 2021 o 22:12

202

large vakcina SITA ece
ZDROJ: Ilustračné foto, SITA/AP Photo/Siphiwe Sibeko

REKLAMA

23. november 2020 10:38 SITA, redakcia

LONDÝN – Vakcína proti ochoreniu COVID-19, ktorú vyvíjajú spoločnosť AstraZeneca a Oxfordská univerzita, má pri prevencii 70-percentnú účinnosť, ukazujú výsledky rozsiahlych testov. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Na testoch sa zúčastnilo viac ako 20-tisíc dobrovoľníkov zo Spojeného kráľovstva a Brazílie. Zo 131 účastníkov s ochorením dostalo 30 dve dávky vakcíny a 101 placebo, z čoho výskumníci zaznamenali účinnosť na 70 %. Dáta však naznačujú, že by ochrana mohla dosiahnuť aj 90 %. Keď dobrovoľníci dostali dve „vysoké“ dávky, ochrana bola 62-percentná. Keď však dostali jednu takúto dávku a následne „nízku“ dávku, účinnosť vzrástla na 90 %. Zatiaľ nie je jasné, prečo je to tak.

Podľa vedúceho výskumníka Andrewa Pollarda sú dáta o 90-percentnej účinnosti vakcíny „veľmi zaujímavé“ a znamenajú, že by mali viac dávok na distribúciu. U ľudí, ktorí dostali vysokú a nízku dávku, tiež bola nižšia úroveň asymptomatickej nákazy, čo podľa vedca znamená, že by boli schopní vírus zastaviť.

Ako poukazuje BBC, účinnosť oxfordskej vakcíny na 70 % je víťazstvo i sklamanie, keďže vakcíny od farmaceutických firiem Pfizer a BioNTech aj Moderna vykazujú 95-percentnú úspešnosť. Oproti nim má však prvá spomínaná vakcína výhodu, že ju možno skladovať v „chladničkovej teplote“, čo zjednodušuje jej distribúciu po celom svete. Vakcíny od Pfizeru a BioNTechu i Moderny treba skladovať v oveľa chladnejších podmienkach. Je tiež lacnejšia, čiže po schválení regulátormi stále zohrá významnú rolu v boji s pandémiou.

AstraZeneca sa chystá vyrobiť tri miliardy dávok vakcíny po celom svete. Len britská vláda vopred objednala 100-miliónov dávok oxfordskej vakcíny, čo je dosť na zaočkovanie 50 miliónov ľudí.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA