Sociálne siete

ZAHRANIČIE

Peking chce do piatich rokov pokročilejší systém ovládania počasia

V Číne chcú do roku 2025 vyvinúť pokročilý systém ovplyvňovania počasia.

GLOBAL NEWS

Zverejnené:

Upravené: 4. decembra 2020 o 5:00

12

ZDROJ: Ilustračné foto/Unsplash/ NOA

4. december 2020 05:30 SITA, redakcia

BRATISLAVA – V Číne chcú do roku 2025 vyvinúť pokročilý systém ovplyvňovania počasia. Ako referuje britský web The Guardian, spomenutý experimentálny program budú realizovať na ploche väčšej ako rozloha Indie.

Čínska vláda tento týždeň skonštatovala, že týmto riešením chce predovšetkým znížiť straty poľnohospodárskych plodín, chrániť lesy a lúky pred požiarmi a predchádzať suchu a vysokým teplotám. Počas nasledujúcich piatich rokov by umelé zrážky a sneh mali zasiahnuť 5,5 milióna kilometrov štvorcových a na viac ako 580-tisíc kilometroch štvorcových budú aplikovať technológiu na potláčanie krupobitia.

V najľudnatejšej krajine sveta už v minulosti ukázali, ako ich riešenie funguje v praxi. V roku 2008 počas olympijských hier v Pekingu v priebehu ôsmich hodín vystrekli smerom k oblohe viac ako tisíc dávok jodidu strieborného, aby počas otváracieho ceremoniálu ani na okamih nezapršalo. Túto technológiu v Číne používajú aj pri dôležitých štátnych oslavách.

Existujú však obavy z toho, do akej miery je komunistická vláda pri manipulovaní s prírodou ešte ochotná ísť. V 70. rokoch čínski generáli navrhli použiť jadrové zbrane na výstavbu tunelov v pohorí Himaláje, aby nimi mohli privádzať teplý vlhký vzduch z indických regiónov do púštnych oblastí strednej a severnej Číny.

Susedná India vyslovila nesúhlas s čínskou technológiou regulácie počasia, pretože indické poľnohospodárstvo je závislé od monzúnových dažďov. Pokusy o ovplyvňovanie počasia by síce mohli pomôcť suchému severu Číny, ale na druhej strane aj spôsobiť problémy v juhovýchodnej Ázii v prípade, že by vplývali na toky riek Mekong či Brahmaputra. India sa navyše obáva, že v prípade možného vojenského konfliktu by zvyšovanie zrážok mohlo byť eso v „čínskom rukáve“.

Dlhodobý plán Číňanov predpokladá, že do roku 2035 dosiahnu vďaka ovplyvňovaniu počasia schopnosť lepšie revitalizovať vidiecke regióny, obnovovať ekosystémy a minimalizovať straty spôsobené prírodnými katastrofami.

https://www.theguardian.com/world/2020/dec/03/china-vows-to-boost-weather-modification-capabilities

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA