Sociálne siete

ZAHRANIČIE

Pri útoku na Kapitol zahynuli štyria ľudia. Zastrelená žena bola vojnová veteránka

Počas útoku na budovu Kapitolu v americkom Washingtone zahynuli štyri osoby.

Zverejnené:

Upravené: 7. januára 2021 o 9:00

66

large demonstracia usa abb
ZDROJ: SITA/AP Photo/John Minchillo

REKLAMA

7. január 2021 09:16 SITA, redakcia

WASHINGTON – Počas útoku na budovu Kapitolu v americkom Washingtone zahynuli štyri osoby. Informoval o tom spravodajský web BBC. Prvou obeťou násilnej okupácie budovy podporovateľmi dosluhujúceho prezidenta Donalda Trumpa bola žena, ktorú zastrelili policajti. Ďalšie tri osoby – jedna žena a dvaja muži, podľahli iným zdravotným problémom. Príčiny ani okolnosti týchto úmrtí zatiaľ úrady nešpecifikovali. Dosiaľ zatkli viac ako 52 ľudí, z toho 47 pre porušenie zákazu vychádzania.

Zranenia utrpelo najmenej 14 policajtov, pričom dvoch z nich hospitalizovali, jedného z nich s vážnymi zraneniami.

BBC s odvolaním sa na americké médiá uvádza, že zastrelená žena bola vojnová veteránka a obyvateľka kalifornského San Diega Ashli Babbittová. Tú postrelili pri vstupe do budovy a po prevoze do nemocnice ju vyhlásili za mŕtvu.

Médiá reagujú na dianie vo washingtonskom Kapitole

Médiá i sociálne siete odsúdili stredajšie násilné protesty podporovateľov dosluhujúceho amerického prezidenta Donalda Trumpa vo washingtonskom Kapitole vo chvíľach, keď sa Kongres chystal potvrdiť víťazstvo novozvoleného prezidenta Joea Bidena.

„Ťažko dokážem uveriť tomu, že sa to deje,“ okomentoval scény ako z akčného filmu Wolf Blitzer z televíznej stanice CNN. „Toto je bezprecedentné, nebezpečné a také trápne pre Spojené štáty americké,“ dodal.

Sociálne siete Twitter a Facebook dočasne znemožnili Trumpovi publikovať príspevky prostredníctvom týchto platforiem. Odôvodnili to tým, že 74-ročný Newyorčan porušil používateľské pravidlá.

Viaceré médiá ponúkli obrázky politikov skrývajúcich sa pod stolom a ľudí rozbíjajúcich okná budovy. „Bezpečnosť v Kapitole úplne zlyhala,“ poznamenal reportér Fox News Channel Chad Pergram. Nadviazal naňho George Stephanopoulos z ABC News: „To nie je Ukrajina, to nie je Bielorusko.“

Potýčky vypukli krátko po tom, ako sa svojim podporovateľom prihovoril sám Trump, ktorý tisíckam zhromaždených ľudí znovu zopakoval nepotvrdené tvrdenia o volebnom podvode. U novinárov to vyvolalo otázky, prečo sa tým nezaoberajú orgány činné v trestnom konaní a naďalej sa zdajú byť nepripravené.

Trump neskôr prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter vyzval výtržníkov, aby boli pokojní, nepožiadal ich však, aby sa rozišli. Učinil tak až omnoho neskôr. „Mám skôr šok z toho, aké ľahké to bolo,“ povedal na margo vniknutia do Kapitolu Chuck Todd z NBC.

V redakciách po celej krajine sa horlivo diskutovalo o tom, akou terminológiou majú označiť účastníkov protestného zhromaždenia bojujúceho za Trumpa. Demonštranti? Protestujúci? Výtržníci? Dav? Jake Tapper z televízie CNN to napokon zhrnul za všetkých, keď vyhlásil: „Takým hovoríme teroristi.“

Pohoršená Abby Phillipová taktiež zo CNN uviedla, že Američania si musia položiť otázku, či je Trump vôbec schopný viesť krajinu v nasledujúcich dvoch týždňoch, keďže Bidenova slávnostná inaugurácia sa uskutoční „až“ 20. januára. „Podnecuje násilie voči samotnej vláde, podporuje bezprávie a vandalizmus,“ uviedla.

https://www.globalnews.sk/domov/sr-reakcia-prezidentky-a-ministra-zahranicnych-veci-na-dianie-v-spojenych-statoch
https://www.globalnews.sk/svet/trumpovi-podporovatelia-vtrhli-do-kapitolu-kongres-prerusil-zasadnutie

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA