Sociálne siete

ZAHRANIČIE

Princ Philip, manžel kráľovnej Alžbety, zomrel

O úmrti informoval Buckinghamský palác.

Zverejnené:

Upravené: 9. apríla 2021 o 14:31

362

princ philip
Zdroj: www.royal.uk

REKLAMA

BRATISLAVA – Princ Philip, manžel kráľovnej Alžbety II., zomrel dnes v ranných hodinách na hrade Windsor. Mal 99 rokov. O úmrti informoval  Buckinghamský palác.

Princ Philip bol pred nedávnom aj hospitalizovaný v nemocnici a už dlhšie ho trápili zdravotné problémy.  Ešte v roku 2017 oznámil, že sa vzdáva kráľovských povinností.

Princ Philip, vojvoda z Edinburghu

Narodil sa na gréckom ostrove Korfu 10. júna 1921, jeho rodičmi boli Andres, ktorý bol synom gréckeho kráľa Juraja I. a princezná Alica z Battenbergu. V roku 1922 po evakuácii z Grécka však bol  zbavený gréckeho občianstva. Počas druhej svetovej vojny napríklad slúžil v britskom vojenskom námorníctve, taktiež musel čeliť výčitkam verejnosti –  spriaznenosť s nemeckými rodmi,  z ktorých niektoré mali blízko k nacistom.

Pôvodne bol gréckym a dánskym princom, tento titul nosil iba pred svadbou s Alžbetou II.  Jeho život sa sobášom, ktorý sa konal 20. novembra  1947 vo Westminsterskom opátstve, zmenil. Konvertoval k anglikánom a vzdal sa gréckej a dánskej koruny. S Alžbetou II. mali štyri deti Charlesa, Annu, Andrewa a Edwarda a tiež osem vnúčat. Princ bol známy aj svojským zmyslom pre humor, raz sa ho napríklad v tlači pýtali na príčinu úspechu ich manželstva a vtedy len povedal: „Kráľovná je obdarená neobvykle veľkou dávkou tolerancie.“

V apríli 2009 sa stal najdlhšie pôsobiacim manželským partnerom v britskej histórii, zároveň bol najstarším partnerom vládnuceho monarchu. Zaujímavosťou je tie to, že rovnako ako jeho manželka Alžbeta II. bol prapravnukom britskej kráľovnej Viktórie.

Zdroj: BBC, Wikipedia, YouTube

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA