Sociálne siete

ÚVOD SLIDER

Rakúsko predĺži o 15 dní kontroly na hraniciach so Slovenskom kvôli nárastu migrácie

Zverejnené:

Upravené: 29. októbra 2022 o 14:32

783

zdroj: Facebook

REKLAMA

GLOBALNEWS

Rakúska vláda predĺži o 15 dní kontroly na hraniciach so Slovenskom, ktoré zaviedla koncom septembra kvôli nárastu nelegálnej migrácie. Podľa agentúry APA o tom informovalo ministerstvo vnútra vo Viedni. Pôvodne sa mali kontroly na rakúsko-slovenskej hranici skončiť dnes.

Pri kontrolách na hraniciach so Slovenskom, ktoré rakúska polícia začala 29. septembra, bolo podľa údajov ministerstva vnútra doteraz zadržaných 12 prevádzačov. V celom Rakúsku je to tento rok už viac ako 500. Rakúsko, Česko a Slovensko hraničné kontroly vzájomne koordinujú.

„Kontroly na hraniciach so Slovenskom sú stále nutné, pretože inak by prevádzači okamžite zareagovali a zmenili svoje trasy. Tento špinavý obchod nedopustíme a budeme proti pašeráckej mafii dôsledne bojovať,“ povedal rakúsky minister vnútra Gerhard Karner.

Česká vláda vo štvrtok kontroly predĺžila o 15 dní podľa časti európskeho nariadenia, ktoré umožňuje zaviesť ochranu hraníc bezodkladne, ďalších 30 dní potom budú kontroly fungovať podľa inej časti nariadenia. Celková doba kontrol môže podľa tejto časti trvať až pol roka.

Rakúske ministerstvo vnútra podľa APA doteraz neoznámilo, či podobne ako SR predĺži kontroly po uplynutí dnes oznámenej 15-dňovej lehoty o ďalších 30 dní.

Cudzinci prichádzajúci najmä zo Sýrie využívajú Slovensko ako tranzitnú krajinu, chcú cez neho pokračovať do ďalších štátov EÚ. Trasa vedie cez Maďarsko a Srbsko. Počet migrantov, ktorí od januára do septembra vstúpili nelegálnym spôsobom do krajín Európskej únie po takzvanej balkánskej trase, sa podľa pohraničnej agentúry Frontex medziročne zvýšil o 170 percent.

Americká ekonomika sa v 3. štvrťroku vrátila k rastu

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA