Sociálne siete

ZAHRANIČIE

Satelity zaznamenali históriu topenia šelfových ľadovcov v Antarktíde

Zverejnené:

Upravené: 28. januára 2021 o 11:16

186

gettyimages  edc

REKLAMA

11. august 2020 17:30 SITA, redakcia

BRATISLAVA 11. augusta (SITA) – Vedcom sa podarilo vďaka 25-ročnému satelitnému pozorovaniu rekonštruovať históriu topenia šelfových ľadovcov v Antarktíde. Podarilo sa im to vďaka dátam Európskej vesmírnej agentúry (ESA). Celkovo prišli od roku 1994 o štyri gigatony vody.

Prínosom projektu nie je fakt, že ľadovce strácajú vodu, ale konečné stanovisko o tom, kedy a kde k strate vody došlo a kam smerovala. Časť tejto chladnej vody išla do mora, kde ovplyvnila cirkuláciu oceána, čo má dopad aj na klímu ďaleko od južného pólu.

Susheel Adusumilli zo Scripps Institution of Oceanography v San Diegu spolu s kolegami analyzovali pozorovania z misií ERS-1, ERS-2, EnviSat a CryoSat-2 od začiatku 90. rokov a skombinovali ich aj s ďalšími dátami. Zaznamenali niekoľko variácií týkajúcich sa straty vody, a to aj v súvislosti s konkrétnymi ľadovcami. Vedci však môžu teraz presne zistiť, v akej hĺbke dochádza k topeniu. Niektoré z týchto plávajúcich ľadovcov, najväčší z nich má rozlohu približne ako Francúzsko, sa tiahnu stovky metrov pod hladinou mora.

Helen Fricker zo spomínanej inštitúcie v San Diegu vyhlásila, že nová štúdia im poskytne veľa informácií o procese topenia, o tom, ako funguje a aký vplyv môže mať voda z ľadovcov.

Pôvodný článok:
https://www.bbc.com/news/science-environment-53725288

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA