Sociálne siete

ZAHRANIČIE

Schválili podanie pilulky, ktorá vyvolá interrupciu

Zverejnené:

Upravené: 28. januára 2021 o 11:23

124

large Potratova tabletka fef

REKLAMA

9. august 2020 21:00 SITA, redakcia

RÍM 9. augusta (SITA/AP) – V Taliansku schválili ambulantné podanie pilulky, ktorá vyvolá interrupciu. Ženy teda nemusia podstúpiť hospitalizáciu na umelé ukončenie tehotenstva. V sobotu o tom na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter informoval minister zdravotníctva Roberto Speranza.

Vyhlásil, že sa tak rozhodli na základe vedeckých dôkazov. Uviedol, že je to „dôležitý krok vpred“ v súlade so zákonom o legalizácii interrupcií z roku 1978.

Doteraz museli ženy v Taliansku v nemocnici užiť mifepristón, ktorý ukončí tehotenstvo tým, že sa embryo oddelí od steny maternice.

Obhajcovia tohto kroku už dlho žiadali o ambulantné ukončenie tehotenstva. Tvrdili, že hospitalizácia bola často spojená s výhradou svedomia niektorých zdravotníkov.

Zástupkyňa ministra Sandra Zampa uviedla, že bol čas na zmenu, keďže desaťročia skúseností ukázali, že látku možno podať aj bez hospitalizácie. Podľa nových pravidiel ju možno užiť do deviateho týždňa tehotenstva.

Konzervatívna poslankyňa Giorgia Meloni vyhlásila, že ženy takto prichádzajú o nevyhnutnú psychologickú a lekársku starostlivosť.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA