Sociálne siete

ZAHRANIČIE

Spoločnosť AstraZeneca mohla v amerických testoch vakcíny použiť neaktuálne informácie

AstraZeneca v pondelok uviedla, že na pokročilých testoch sa zúčastnilo 30-tisíc ľudí a vakcína bola na 79 % účinná pri prevencii symptomatických prípadov ochorenia COVID-19, a to aj u starších dospelých.

Zverejnené:

Upravené: 23. marca 2021 o 13:13

37

Ilustračná snímka, foto: SITA/AP Photo/Vadim Ghirda

SITA

WASHINGTON – Americká štúdia účinnosti vakcíny proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca mohla použiť „zastarané informácie“. V utorok to uviedli federálne zdravotnícke úrady Spojených štátov. Podľa výboru pre monitorovanie dát a bezpečnosti mohol farmaceutický gigant poskytnúť neúplný pohľad na údaje týkajúce sa účinnosti vakcíny.

AstraZeneca v pondelok uviedla, že na pokročilých testoch sa zúčastnilo 30-tisíc ľudí a vakcína bola na 79 % účinná pri prevencii symptomatických prípadov ochorenia COVID-19, a to aj u starších dospelých. U očkovaných dobrovoľníkov nezaznamenali žiadne závažné ochorenia alebo hospitalizácie v porovnaní s piatimi účastníkmi, ktorí dostali placebo.

Spoločnosť taktiež uviedla, že nezávislí pozorovatelia bezpečnosti štúdie nezistili žiadne vážne vedľajšie účinky vrátane zvýšeného rizika zriedkavých krvných zrazenín, ktoré boli predmetom skúmania v Európe.

Vakcínu AstraZeneca schválili na použitie vo viac ako 50 krajinách sveta, zatiaľ však nie v USA. Skoré výsledky z testovania v USA predstavujú jeden zo súborov informácií, ktoré musí farmaceutická spoločnosť predložiť americkému federálnemu Úradu pre kontrolu potravín a liekov (FDA).

Mnoho prevažne európskych krajín minulý týždeň dočasne pozastavilo očkovanie vakcínou AstraZeneca po správach, že by mohla súvisieť s tvorbou krvných zrazenín. Európska lieková agentúra vo štvrtok po prešetrení týchto informácií dospela k názoru, že vakcína je bezpečná, ale stopercentne nevylúčila súvislosť tromboembolických prípadov s jej podaním.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA