Sociálne siete

ZAHRANIČIE

Štátna duma v prvom čítaní odhlasovala Putinovi doživotnú imunitu

Zverejnené:

Upravené: 27. januára 2021 o 22:45

119

Russia Putin  cdecfafcdbdceafe edef
ZDROJ: Na snímke Vladimir Putin, SITA/AP Photo

REKLAMA

19. november 2020 12:22 SITA, redakcia

BRATISLAVA – Dolná komora ruského parlamentu v stredu v prvom čítaní schválila návrh ústavného zákona, ktorý bývalému prezidentovi Vladimirovi Putinovi po odchode z úradu garantuje doživotnú imunitu. Zákon musí ešte Štátna duma prerokovať vo dvoch čítaniach. Následne sa ním bude zaoberať horná komora parlamentu – Rada federácie. V prípade schválenia dostane zákon na podpis samotný prezident.

Imunita pre bývalé hlavy štátu a ich rodinných príslušníkov bola jednou z tém júlového referenda o ústavných zmenách. Schválenie zákona sa všeobecne očakáva, pretože stúpenci úradujúceho prezidenta majú väčšinu v oboch komorách parlamentu.

Vladimir Putin je pri moci od roku 2000. Štvrté funkčné obdobie mu končí v roku 2024. Na základe zmeny ústavy sa však 68-ročný politik môže uchádzať o ďalšie dva mandáty.

Na základe ustanovení o imunite nebude možne proti bývalým prezidentom Ruskej federácie a ich rodinným príslušníkom viesť vyšetrovania ani konfiškovať ich majetok. Týka sa to aj akýchkoľvek porušení zákona v minulosti. Výnimku predstavuje vlastizrada alebo iné úzko špecifikované a obzvlášť závažné trestné činy.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA