Sociálne siete

ZAHRANIČIE

TURECKO/GRÉCKO: Zemetrasenie zanechalo najmenej 14 mŕtvych a stovky zranených

Zverejnené:

Upravené: 27. januára 2021 o 23:49

133

APTOPIX Turkey Earthquake  afaceacc abbe
ZDROJ: AP Photo/Ismail Gokmen

REKLAMA

30. október 2020 21:30 SITA, redakcia

ISTANBUL 30. októbra (SITA/AP) – Silné zemetrasenie v Egejskom mori, ktoré zasiahlo Grécko a Turecko, kde vyvolalo cunami a rúcalo budovy, si vyžiadalo najmenej 14 mŕtvych a stovky zranených. Najmenej 12 ľudí zomrelo v tureckom meste Izmir, informuje Turecké predsedníctvo pre katastrofy a mimoriadne situácie (AFAD). Na gréckom ostrove Samos dvoch tínedžerov zabila padajúca stena.

Turecký minister životného prostredia a urbanizácie Murat Kurum povedal, že pri otrasoch v krajine utrpelo zranenia 522 ľudí. Piatich z nich operujú a ôsmi sú na jednotke intenzívnej starostlivosti. Na Samose sa zranilo najmenej 19 ľudí a dvoch z nich letecky previezli do nemocnice v Aténach. Na ostrove zostalo hospitalizovaných sedem ľudí, informovali úrady.

Turecký okres Seferihisar južne od Izmiru zasiahlo malé cunami, povedal Haluk Ozener zo seizmologického centra Kandilli. Toto cunami zasiahlo aj Samos, kde morská voda zaplavila ulice hlavného prístavného mesta Vathi. Tamojšie úrady vyzvali ľudí, aby sa vyhli pobrežiu a potenciálne poškodeným budovám.

Guvernér Izmiru Yavuz Selim Kosger uviedol, že zo zničených budov vytiahli záchranári najmenej 70 ľudí. Štyri budovy zostali zničené a viac ako 10 sa zrútilo. Ďalšie sa poškodili menej závažne, povedal bez konkrétneho počtu. Podľa AFAD sa v minimálne 17 budovách konajú pátracie a záchranné akcie.

Z viacerých tureckých miest aj tureckého Červeného polmesiaca smerujú do Izmiru záchranné tímy a humanitárna pomoc. Asistenciu Turecku a Grécku ponúklo už aj Francúzsko.

Hoci sú vzťahy medzi Tureckom a Gréckom v súčasnosti napäté, vlády oboch krajín si navzájom vyjadrili v súvislosti so zemetrasením solidaritu.

Zemetrasenie podľa Kandilli udrelo v Turecku o 14:51 miestneho času, malo magnitúdo 6,9 a vychádzalo z hĺbky 16,5 kilometra. Jeho epicentrum sa nachádzalo v Egejskom mori severovýchodne od Samosu. Otrasy bolo cítiť na východogréckych ostrovoch, v Aténach i v Bulharsku. V Turecku ich cítili v Egejskom a Marmarskom regióne. Grécky seizmológ Akis Tselentis pre televíziu ERT uviedol, že vzhľadom na malú hĺbku epicentra, zhruba 10 kilometrov, by v nasledujúcich týždňoch mohli udrieť silné následné otrasy, pričom by mohli ohroziť aj stabilitu budov.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA