Sociálne siete

ZAHRANIČIE

V Iraku vydali zatykač na Trumpa pre zabitie iránskeho generála a vodcu irackých milícii

Týka sa obvinení z úkladnej vraždy, za ktorú hrozí trest smrti.

Zverejnené:

Upravené: 7. januára 2021 o 16:00

59

large trump cedc
ZDROJ: Donald Trump, SITA/AP Photo/Alex Brandon

REKLAMA

7. január 2021 06:33 SITA, redakcia

BAGDAD – V Iraku vydali zatykač na dosluhujúceho amerického prezidenta Donalda Trumpa v súvislosti s minuloročným zabitím iránskeho generála a mocného vodcu irackých milícií. Vo štvrtok o tom informovalo tamojšie súdnictvo.

Zatykač vydal sudca bagdadského vyšetrovacieho súdu, ktorý vyšetruje americký nálet na miestne letisko, pri ktorom zahynul vplyvný iránsky generál Kásem Solejmání a popredný líder irackých milícií Abú Mahdí al-Muhandís. Týka sa obvinení z úkladnej vraždy, za ktorú hrozí trest smrti. Naplnenie zatykača je však nepravdepodobné.

Sudca rozhodol o vydaní zatykača po tom, čo „zaznamenal výpovede sťažovateľov z rodiny Abú Mahdího al-Muhandísa“, uvádza sa vo vyhlásení Najvyššej súdnej rady. Vyšetrovanie vraždy naďalej pokračuje, dodáva.

Al-Muhandís bol zástupca veliteľa milícií známych ako Ľudové mobilizačné sily, ktoré zastrešujú mnohé milície, vrátane skupín podporovaných Iránom,vytvorené za účelom boja proti extrémistickej skupine Islamský štát. Solejmání viedol elitné jednotky Kuds iránskych Revolučných gárd.

Zabitie veliteľov zhoršilo napätie medzi Iránom a USA a vyvolalo tiež diplomatickú krízu medzi Washingtonom a Bagdadom.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA