Sociálne siete

ZAHRANIČIE

V kláštore objavili relikviu, ktorá mohla byť časťou klinca z Kristovho kríža

V kláštornej stene v juhočeskom Milevsku našli archeológovia šesťcentimetrový kus železného klinca zdobený zlatým krížom.

Zverejnené:

Upravené: 21. decembra 2020 o 4:30

290

christoph schmid y AUPO Cqb HXE unsplash ecc
ZDROJ: Ilustračné foto/Unsplash/ Christoph Schmid

REKLAMA

21. december 2020 04:30 SITA, redakcia

BRATISLAVA – V kláštornej stene v juhočeskom Milevsku našli archeológovia šesťcentimetrový kus železného klinca zdobený zlatým krížom. Ten by mohol byť súčasťou klinca, ktorým pribili Ježiša Krista na kríž. Informuje o tom spravodajský portál iDNES.cz.

Kus klinca sa nachádzal v trezorovej miestnosti, ktorú pri archeologickom výskume objavili v pôvodne románskom kostole svätého Egídia. Zakrývali ho trosky drevenej skrinky zdobené zlatými a striebornými ozdobami. Na zlatom plechu, ktorý pôvodne zdobil veko schránky, je napríklad vytepaný kríž a písmená IR, čo by sa dalo chápať ako latinská skratka pre Ježiša. Predpokladá sa, že osoby, ktoré klinec skryli, boli presvedčené, že to bola časť jednej z pašiových relikvií.

Tomu podľa odborníkov nasvedčuje, že použitie zlata bolo v stredoveku pre jeho vzácnosť výnimočné, a teda predmety zo zlata obklopovali niečo veľmi vzácne a dôležité. Značka krížika na časti klinca je podľa analýzy z 21-karátového zlata. Dôležitý je aj vek dreva. Dendrologický posudok poukázal na dva druhy dreva – dubové a smrekovcové. Prvé sa datuje do obdobia rokov 260 – 416 nášho letopočtu a druhé do rokov 1290 – 1394.

Ostatky krížov a ďalšie relikvie našla na Golgote podľa historických dokumentov vo štvrtom storočí svätá Helena, jej syn cisár Konštantín potom časti z týchto relikvií dával ako dar najváženejším návštevám.

Mimoriadny objav čaká ďalšie skúmanie. To má napríklad odhaliť či dubové drevo nie je ešte staršie a nie je to napríklad drevo zo Svätého kríža.

https://www.idnes.cz/technet/reportaze/relikvie-hreb-jezis-kristus-milevsko.A201221_110633_tec_reportaze_nyv

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA