Sociálne siete

Veda a technika

Mikroplasty v Atlantickom oceáne by mohli vážiť až 21 miliónov ton

Zverejnené:

Upravené: 28. januára 2021 o 16:15

242

large mikroplasty vo vode  ecaa

REKLAMA

19. august 2020 05:30 SITA, redakcia

BRATISLAVA 19. augusta (SITA) – Vedci z britského Národného oceánografického centra počas výskumnej výpravy naprieč Atlantikom zistili, že vo vodách druhého najväčšieho oceána pláva 12 až 21 miliónov ton malých plastových častíc. Takéto množstvo plastov by stačilo na úplné naloženie takmer tisíc kontajnerových lodí.

„Predtým sme nedokázali vypočítať množstvo plastu, ktoré sme našli v oceáne, pretože sme nemerali tie najmenšie častice,“ povedala Katsia Pabortsava zo spomenutého centra. Tá spoločne s kolegami počas výpravy z Veľkej Británie na Falklandské ostrovy zistila, že v metri kubickom morskej vody sa nachádza až 7-tisíc plastových mikročastíc. Najčastejšie našli polyetylén, polypropylén a polystyrén, ktoré sa často používajú v obaloch.

Jamie Woodward, odborník na znečistenie plastami z Manchesterskej univerzity, pre BBC News vyhlásil, že najnovšie zistenia potvrdzujú predchádzajúce výskumy, ktoré tvrdili, že koncentrácia mikroplastov v oceánoch je omnoho vyššia, ako sa predpokladalo. Podľa neho sa uvedené množstvo mohlo v Atlantickom oceáne zbierať niekoľko desaťročí, odhadom viac ako 65 rokov.

Pôvodný článok:
https://www.bbc.com/news/science-environment-53786555

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA