Sociálne siete

Veda a technika

Zo sibírskeho jazera vytiahli pozostatky takmer celého mamuta

Zverejnené:

Upravené: 28. januára 2021 o 16:34

249

large

REKLAMA

4. august 2020 09:52 SITA, redakcia

BRATISLAVA 4. augusta (SITA) – Ruskí vedci vytiahli zo sibírskeho jazera 10-tisíc rokov staré pozostatky mamuta srstnatého. Zriedkavý nález zahŕňa kožu, šľachy a exkrementy pravdepodobne dospelého jedinca. Počas dvoch expedícií na jazere Pečenelava-To na polostrove Jamal v severozápadnej časti Sibíri dali dohromady približne 90 % zvieraťa. Podobné nálezy sa čoraz častejšie objavujú v sibírskej časti Ruska. Odborníci to pripisujú otepľovaniu klímy, ktoré v niektorých oblastiach Arktídy roztápa zamrznutý permafrost.

Mamuta pravdepodobne pomenujú Tadibe po rodine, ktorá objavila jeho pozostatky. Podľa vedcov je to približne 15- až 20-ročný samec vysoký asi tri metre. Príčinu jeho smrti zatiaľ nestanovili, pretože na kostiach nenašli žiadne známky zranení. Vedci sa veľmi potešili aj nájdeným exkrementom. V súvislosti s nimi dúfajú, že im pomôžu určiť, čím sa zviera živilo.

Napriek tomu, že jednotlivé časti mamutej kostry sa nepodarilo správne usporiadať, Andrej Gusev z Centra pre arktický výskum považuje záchranu pozostatkov za jedinečný objav. „Predpokladali sme, že sa kosti zachovali v anatomickom poradí. Prvý a druhý deň našej výpravy však ukázal, že to platí iba o zadnej časti kostry. Zvyšné kosti boli roztrúsené v takom chaotickom poradí, že nebolo možné určiť, kam patria,“ poznamenal Gusev podľa webu britského denníka The Guardian.

Pôvodný článok:
https://www.theguardian.com/science/2020/aug/04/remains-of-10000-year-old-woolly-mammoth-pulled-from-siberian-lake

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA