Sociálne siete

ÚVOD SLIDER

Biden podporuje zjednodušený vstup Ukrajiny do NATO po skončení vojny

Zverejnené:

Upravené: 16. júna 2023 o 15:50

312

Zdroj: Newsbook.com

REKLAMA

Globalnews

Americký prezident Joe Biden podporuje návrh generálneho tajomníka NATO Jensa Stoltenberga, aby Ukrajina pri vstupe do Aliancie nemusela dodržiavať Akčný plán členstva (MAP).

Informoval o tom portál Axios s odvolaním sa na dva zdroje oboznámené s priebehom týchto diskusií.

V publikácii sa uvádza, že Biden, rovnako ako nemecký kancelár Olaf Scholz, patril medzi tých, ktorí nechceli prekročiť záväzky prijaté na summite NATO v Bukurešti v roku 2008, že Ukrajina sa jedného dňa stane členom Aliancie.

Podľa partnerov publikácie v utorok počas stretnutia Bidena a Stoltenberga v Bielom dome generálny tajomník NATO navrhol uznať, že Ukrajina urobila pokrok smerom k členstvu v Aliancii a nie je potrebná postupná implementácia MAP, ktorou prešli všetky východoeurópske členské krajiny pred vstupom do bloku.

Implementácia viacročného plánu definuje konkrétne kritériá a reformy a môže trvať roky alebo dokonca desaťročia. Biden na druhej strane hľadá kompromisné riešenie, ktoré bude vyhovovať Ukrajine aj všetkým členom Aliancie.

Pripomeňme, že v predvečer šéf Pentagonu Lloyd Austin povedal, že Washington „naďalej podporuje politiku otvorených dverí NATO“ a dodal, že „každá krajina má svoju vlastnú cestu k vstupu“ do Aliancie.

Ako viete, na júlovom summite NATO vo Vilniuse sa Ukrajina tiež snaží dosiahnuť jasné znenie týkajúce sa perspektívy získania členstva v Severoatlantickej aliancii, namiesto toho kritizuje rozhodnutie summitu v Bukurešti, ktoré je „čo najviac odtrhnuté od reality“.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA