Sociálne siete

ÚVOD SLIDER

Británia vidí priamu hrozbu zo strany aliancie Ruska a Číny

Zverejnené:

Upravené: 19. mája 2024 o 17:39

121

Zdroj: Newsbook.com

REKLAMA

Globalnews

Britský minister obrany Grant Shapps povedal, že rastúce spojenectvo medzi Ruskom a Čínou predstavuje hrozbu pre západné krajiny, a tiež vyzval európske krajiny, aby zvýšili vojenskú pomoc Ukrajine.

Informovala o tom agentúra Bloomberg.

V rozhovore pre televíziu Sky News v nedeľu Shapps v rozhovore pre televíziu Sky News povedal, že ide o „priamu hrozbu pre náš spôsob života“.

„Ak si vážime našu slobodu a vážime si našu demokraciu, mali by sme sa obávať, že sa zjednocujú,“ povedal.

Komentáre prichádzajú po nedávnej ceste šéfa Kremľa Vladimira Putina do Číny, kde spolu s čínskym vodcom Si Ťin-pchingom prisľúbili zintenzívnenie spolupráce proti americkému „zadržiavaniu“ svojich krajín a varovali pred rastúcim jadrovým napätím so Západom.

V diskusii o ruskej útočnej vojne proti Ukrajine britský minister obrany povedal, že ostatné európske krajiny by mali poskytnúť väčšiu pomoc.

„Sme v existenčnom boji o to, ako riadime svetový poriadok. Musíme túto bitku prežiť,“ uzavrel Shapps.

Rozhodnutie ruského ministerstva zahraničných vecí vyhlásiť personu non grata atašé obrany britského veľvyslanectva v Moskve označil za zúfalý krok.

Pripomeňme, že začiatkom mája Spojené kráľovstvo oznámilo vyhostenie ruského vojenského atašé, nedeklarovaného vojenského spravodajského dôstojníka, a zrušenie diplomatického štatútu niekoľkých ruských zariadení v Spojenom kráľovstve, o ktorých sa predpokladá, že boli použité na spravodajské účely.

Okrem toho Londýn zaviedol nové obmedzenia na vydávanie ruských diplomatických víz, najmä obmedzenie času pobytu ruských diplomatov v Spojenom kráľovstve.

V reakcii na to Rusko 16. mája oznámilo vyhostenie vojenského atašé britského veľvyslanectva a prisľúbilo, že bude pokračovať.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA