Sociálne siete

ÚVOD SLIDER

Erdogan komentoval výraznú porážku svojej strany v komunálnych voľbách

Zverejnené:

Upravené: 1. apríla 2024 o 14:55

228

Zdroj: unsplash.com

REKLAMA

Globalnews

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyjadril sklamanie z výsledkov komunálnych volieb, v ktorých jeho Strana spravodlivosti a rozvoja (AKP) utrpela drvivú porážku.

Podľa Európskej pravdy jeho vyhlásenie cituje agentúra DPA.

V prejave k stúpencom v sídle AKP v hlavnom meste Ankara prezident vyjadril ľútosť nad tým, že jeho politická sila nedokázala dosiahnuť výsledok, „ktorý bol chcený a dúfaný“.

„Poctivo zhodnotíme výsledky volieb… a odvážne ich vystavíme sebakritike,“ povedal Erdogan svojim stúpencom.

Podľa agentúry Anadolu tiež poznamenal, že bez ohľadu na výsledky budú víťazmi týchto volieb predovšetkým demokracia a vôľa tureckého ľudu.

„Po prvé, víťazmi volebného maratónu neboli kandidáti, ale Turecko, všetkých 85 miliónov občanov krajiny bez ohľadu na ich politickú príslušnosť,“ povedal Erdogan a dodal, že „nie je nič vyššie ako vôľa ľudu“.

Od nástupu k moci v roku 2002 utrpela politická sila úradujúceho prezidenta Turecka Recepa Tayyipa Erdogana – Strana spravodlivosti a rozvoja – najväčšiu porážku v miestnych voľbách od hlavnej opozičnej Republikánskej ľudovej strany.

Po sčítaní väčšiny vedie opozičný zástupca Ekrem Imamoglu o 10 percentuálnych bodov v súboji o starostu Istanbulu, najväčšieho tureckého mesta, zatiaľ čo jeho Republikánska ľudová strana si udržala kontrolu nad hlavným mestom Ankara a získala 15 starostovských pozícií v iných mestách po celej krajine.

Hlasovanie v komunálnych voľbách sa uskutočnilo 31. marca.

Pripomeňme, že začiatkom marca turecký prezident naznačil, že by mohol v budúcnosti opustiť politiku.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA