Sociálne siete

ÚVOD SLIDER

EÚ odsudzuje nové zákazy Talibanu pre afganské ženy

Zverejnené:

Upravené: 27. augusta 2024 o 9:25

141

Zdroj: Newsbook.com

REKLAMA

Globalnews

Európska únia odsúdila nedávne nové zákazy Talibanu pre ženy v Afganistane, ktoré boli zavedené zákonom „na podporu cnosti a prevenciu nerestí“.

Vyhlásenie v mene Európskej únie zverejnil vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josep Borrell.

Hlavná diplomatka EÚ uviedla, že nový zákon, ktorý zaväzuje ženy, aby si pri verejnom vystúpení úplne zakrývali celé telo a tvár, ako aj požiadavka, aby „hlasy žien neboli počuť na ulici“, zbavuje ženy v Afganistane základných práv.

Ukázalo sa tiež, že úloha rovnomennej agentúry presahuje úlohu „poradnej“, keďže bola oprávnená monitorovať dodržiavanie zákona.

Borrell uviedol, že ide o porušenie medzinárodných záväzkov Afganistanu.

„Je to ďalšia vážna rana pre práva afganských žien a dievčat, ktorú nemôžeme tolerovať. Vyzývame Taliban, aby zastavil systematické obťažovanie afganských žien a dievčat, čo sa rovná rodovo podmienenému prenasledovaniu, čo je zločin proti ľudskosti podľa Rímskeho štatútu Medzinárodného trestného súdu, ktorého je Afganistan zmluvnou stranou,“ uviedol hlavný diplomat EÚ.

Dodal, že to len zvyšuje prekážky normálnych vzťahov a spolupráce medzi afganskými orgánmi a inými krajinami sveta, hoci Taliban o to prejavil záujem.

Začiatkom augusta médiá informovali, že niekoľko európskych krajín zvažuje možnosť opätovného otvorenia svojich veľvyslanectiev v Afganistane, čo by znamenalo diplomatické uznanie moci Talibanu.

Pripomeňme, že Taliban sa vrátil k moci v Afganistane rýchlosťou blesku koncom leta 2021, krátko po tom, čo Spojené štáty a spojenci začali sťahovať vojakov po desaťročiach v krajine v nádeji, že zvolená vláda Afganistanu a afganská armáda, vycvičená s podporou Západu, budú schopné vzdorovať Talibanu a bojovať proti terorizmu.

Taliban pôvodne vyhlásil, že sa nechystá obnoviť drakonické pravidlá a zákazy pre ženy.

Taliban je stále pod sankciami OSN za teroristické aktivity a väčšina štátov sveta neuznala jeho autoritu v Afganistane. Európske štáty však opatrne udržiavajú kontakty s Talibanom, predovšetkým kvôli obavám z humanitárnej situácie v krajine.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA