ÚVOD SLIDER
EÚ zvažuje obnovenie nákupov ruského plynu

Globalnews
Európski predstavitelia diskutujú o možnosti obnovenia nákupov ruského plynu v kontexte potenciálneho urovnania vojny na Ukrajine.
Informovali o tom Financial Times.
Zástancovia myšlienky nákupu ruského plynu podľa publikácie tvrdia, že to zníži vysoké ceny energií v Európe, povzbudí Moskvu, aby si sadla za rokovací stôl, a dá obom stranám dôvod na zavedenie a udržanie prímeria.
Túto myšlienku podporili niektorí nemeckí a maďarskí predstavitelia s podporou iných hlavných miest, ktoré ju považujú za spôsob, ako znížiť náklady na energiu v Európe.
Zároveň však aj predbežná diskusia o myšlienke obnovenia dodávok ruského plynu do Európy už vyvolala ostrú reakciu najbližších spojencov Ukrajiny v EÚ.
Predstavitelia a diplomati vo východoeurópskych krajinách, z ktorých mnohí posledné tri roky pracovali na znížení ruských dodávok energie, boli touto myšlienkou nahnevaní.
„Toto je šialenstvo. Akí hlúpi môžeme byť, keď o tom čo i len uvažujeme ako o možnej možnosti?“ povedal jeden z úradníkov.
Okrem toho obnovenie diskusií o obnovení dodávok ruského plynu znepokojilo niektorých amerických vývozcov LNG, ktorí sa snažia podpísať dlhodobé dohody o dodávkach s európskymi spoločnosťami.
Podľa dvoch predstaviteľov sa obávajú, že akékoľvek obnovenie ukrajinského tranzitu by mohlo spôsobiť, že ich výrobky budú nekonkurencieschopné.
Ďalší predstaviteľ dodal, že „na konci dňa chce každý znížiť ceny energií“.
-
ÚVOD SLIDER Publikované 16. februára 2025
Francúzsko potvrdilo zvolanie mimoriadneho summit o Ukrajine v Paríži
-
ÚVOD SLIDER Publikované 16. februára 2025
V Rakúsku zomrelo dieťa v dôsledku útoku nožom, sýrskeho útočníka zastavil Sýrčan
-
ÚVOD SLIDER Publikované 16. februára 2025
Rusko a Spojené štáty v Saudskej Arábii pripravia stretnutie medzi Trumpom a Putinom do konca mesiaca