Sociálne siete

ÚVOD SLIDER

Intel investuje 4,6 miliardy dolárov do novej továrne na čipy v Poľsku

Zverejnené:

Upravené: 16. júna 2023 o 15:38

537

Ilustračné foto, Zdroj: Pixabay.com

REKLAMA

Globalnews

Americký výrobca čipov Intel plánuje investovať až 4,6 miliardy dolárov do nového závodu na montáž a testovanie polovodičov neďaleko poľského mesta Vroclav.

Píše o tom agentúra Reuters.

Podľa spoločnosti sa tento projekt realizuje ako súčasť multimiliardového investičného programu v celej Európe na zvýšenie kapacity výroby čipov.

Minulý rok americký výrobca čipov oznámil plány na vybudovanie veľkého komplexu na výrobu čipov v Nemecku, ako aj zariadení v Írsku a Francúzsku, pretože sa snaží ťažiť z uvoľnených pravidiel financovania a dotácií od Európskej komisie, keďže EÚ sa snaží znížiť svoju závislosť od dodávok z USA a Ázie.

Závod v Poľsku zamestná 2 zamestnancov a vytvorí niekoľko tisíc ďalších pracovných miest počas fázy výstavby a najímania dodávateľov.

„Poľsko bolo trochu hladné, aby vyhralo túto stránku,“ povedal generálny riaditeľ spoločnosti Intel Pat Gelsinger na tlačovej konferencii.

Niekoľko krajín súťaží o to, aby Intel investoval v ich regiónoch, a niektoré, ako napríklad Nemecko, ktoré získalo podporu spoločnosti Intel, rokuje o výške dotácií, ktoré môžu poskytnúť.

Denník Handelsblatt vo štvrtok informoval, že nemecká vláda a Intel sú blízko k dohode o dotáciách vo výške 9,9 miliardy eur, čo je nárast z predtým dohodnutých 6,8 miliardy.

„Nežiadame almužny, žiadame konkurencieschopnosť. Mzdové náklady sa výrazne zvýšili,“ povedal Gelsinger v rozhovore.

Nemecký kancelár Olaf Scholz sa s Gelsingerom stretne v pondelok, uviedol hovorca vlády v Berlíne.

Gelsinger zároveň odmietol poskytnúť podrobnosti o výške dotácií, ale povedal, že dúfa, že dospeje k dohode.

Poľský premiér Mateusz Morawiecki nazval závod spoločnosti Intel „najväčšou investíciou od nuly v histórii Poľska“.

Spoločnosť Intel, ktorá v krajine pôsobí už 30 rokov a zamestnáva 4000 ľudí, uviedla, že si vybrala Poľsko kvôli jeho infraštruktúre, dostupným talentom a poznamenala, že závod sa nachádza v blízkosti plánovaného závodu v Nemecku a závodu v Írsku.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA