ÚVOD SLIDER
Maďarské špeciálne služby špehovali predstaviteľov EÚ

Globalnews
Spoločné vyšetrovanie maďarského centra investigatívnej žurnalistiky Direkt36 a belgickej publikácie De Tijd ukazuje, že maďarská spravodajská služba špehovala predstaviteľov EÚ, ktorí navštívili krajinu.
Informuje o tom Politico.
Zamestnanci Maďarskej informačnej kancelárie (IH) podľa neho prehľadávali hotelové izby, v ktorých boli ubytovaní úradníci EÚ, a nahrávali ich telefonické rozhovory.
Predmetom sledovania boli najmä vyšetrovatelia Európskeho úradu pre boj proti podvodom (OLAF), ktorý svojho času vyšetroval prípad maďarskej spoločnosti, ktorú vlastnil zať premiéra Viktora Orbána.
Vyšetrovanie uvádza príklady z rokov 2015 až 2017, keď boli úradníci EÚ, ktorí pracovali pre OLAF a cestovali do Maďarska, počas cestovania autom podrobení sledovaniu a ich telefóny boli odpočúvané.
V publikácii sa tiež uvádza, že bežnou praxou maďarskej rozviedky je prehľadávať hotelové izby prítomných delegácií EÚ a sťahovať údaje z ich notebookov.
Budapešť je už dlho obviňovaná z hackovania telefónov novinárov, aktivistov a predstaviteľov opozície.
V roku 2021 maďarský zákonodarca priznal, že vláda získala izraelský špionážny softvér.
Začiatkom tohto roka bol poslanec Európskeho parlamentu kritický voči Maďarsku vystavený kybernetickému útoku.
Médiá predtým informovali, že obavy z pozície maďarských orgánov voči Severoatlantickej aliancii viedli k tomu, že NATO obmedzilo výmenu informácií vrátane spravodajských informácií s Maďarskom.
Orbán začiatkom tohto roka oznámil túžbu Maďarska „prehodnotiť“ svoj štatút v NATO vzhľadom na to, že Aliancia podporuje Ukrajinu.
-
ÚVOD SLIDER Publikované 19. mája 2025
Putin po rozhovore s Trumpom: Prímerie je možné po „dohodách“
-
ÚVOD SLIDER Publikované 19. mája 2025
Čína sa vyhráža odvetnými opatreniami proti americkým sankciám proti čipom Huawei
-
ÚVOD SLIDER Publikované 19. mája 2025
Británia a EÚ podpísali historický reset vzťahov po brexite
-
ÚVOD SLIDER Publikované 20. mája 2025
Maďarsko oznámilo odhalenie ďalších dvoch ukrajinských „špiónov“