Sociálne siete

ÚVOD SLIDER

Návrat covidu z Číny desí Európu. Meloniová chce, aby EÚ zaviedla povinné testy

Zverejnené:

Upravené: 29. decembra 2022 o 14:05

336

Zdroj: Facebook

REKLAMA

GLOBALNEWS

Povinné testy na covid-19 pre všetkých cestujúcich z Číny, ktoré v stredu zaviedlo Taliansko, by mali platiť v celej Európskej únii, aby toto opatrenie bolo efektívne.

Na svojej tlačovej konferencii pred záverom roka to povedala talianska premiérka Giorgia Meloniová. Podľa nej doteraz vykonané testy ukázali, že ľudia, ktorým vyšli testy pozitívne, boli nakazení už známymi vírusovými variantmi omikrón.

Podľa Meloniovej nemôžu opatrenia prijímané s ohľadom na vývoj pandémie v Číne jednotlivými krajinami fungovať, pokiaľ jednotný postup nezavedie EÚ ako celok. „Očakávame a dúfame, že EÚ bude chcieť takýmto spôsobom zakročiť,“ povedala premiérka. Brusel na to dnes písomne ​​vyzval taliansky minister zdravotníctva Orazio Schillaci.

Meloniová zdôraznila, že v prípade ďalšieho šírenia koronavirusu by bolo adekvátnym opatrením nosenie rúšok a testy, nie obmedzenie pohybu. „Obmedzenie slobody občanov nie je účinným riešením, ako nám ukázal aj príklad Číny. Treba sa spoliehať na zodpovednosť občanov, nie na nátlak,“ povedala.

V celom Taliansku sú testy na covid pre cestujúcich z Číny povinné od stredy, už predtým ich ale od pasažierov žiadali napríklad na milánskom letisku Malpensa. Z ľudí, ktorí tam test podstúpili, bol pozitívny každý druhý.

Estónska premiérka: jedinou cestou k mieru je pomôcť Ukrajine vyhrať

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA