Sociálne siete

ÚVOD SLIDER

Putin bude hovoriť o Ukrajine v Číne

Zverejnené:

Upravené: 16. mája 2024 o 15:57

120

Zdroj: Newsbook.com

REKLAMA

Globalnews

Ruský vládca Vladimir Putin bude určite diskutovať o vojne na Ukrajine v rozhovoroch s čínskym vodcom Si Ťin-pchingom.

Informovalo o tom ruské médium Izvestia s odvolaním sa na tlačového tajomníka ruského vládcu Dmitrija Peskova

„O Ukrajine sa bude určite diskutovať.“

Dodal tiež, že Rusko je ohromené čínskym „mierovým plánom pre Ukrajinu“ a agresorská krajina vo všeobecnosti údajne víta akékoľvek mierové iniciatívy týkajúce sa vojny.

„Samozrejme, toto všetko je len začiatok rozhovoru. Čaká nás veľmi intenzívna diskusia. Okrem toho poznáme situáciu s ukrajinskou stranou, ktorá teraz dokonca právne vylučuje možnosť rokovaní za seba. Preto je tento proces dlhý, ale konštruktívny postoj čínskej strany na nás robí dojem,“ povedal Putinov tlačový tajomník.

15. mája, v predvečer svojej návštevy Číny, poskytol prezident Kremľa Vladimír Putin písomný rozhovor čínskej tlačovej agentúre Xinhua, v ktorom zopakoval svoje naratívy týkajúce sa vojny s Ukrajinou, opäť požadoval záruky pre agresorskú krajinu Rusko a sťažoval sa na uvalené sankcie.

Rusko napadlo a okupovalo ukrajinský Krym a časti Donbasu už v roku 2014. V roku 2022 začala Ruská federácia plnohodnotnú inváziu na Ukrajinu a v noci útočila raketami a bombami na mierové osady po celej krajine. Bolo pozoruhodné, že v prvých dňoch ruskí propagandisti aktívne šírili vyhlásenia, že „Rusko vezme Kyjev za 3 dni“ a ruskí vojaci, ktorí postupovali na Kyjev, mali so sebou prehliadkové uniformy, aby mohli pochodovať pozdĺž Chreščatyku cez tieto „3 dni“.

Ozbrojené sily Ukrajiny však dokázali vyhostiť okupantov z Kyjevskej oblasti, Černihivskej oblasti a Sumskej oblasti. A naďalej držia nepriateľa v iných smeroch.

Cítiac, že víťazstvo nebude dosiahnuté, Rusko začalo presadzovať myšlienku údajne mierových rokovaní, prostredníctvom ktorých chce zachovať všetky okupované územia. Rusi zároveň pokračujú v terorizovaní Ukrajiny, útočia na energetickú a civilnú infraštruktúru a obytné budovy. Najčastejšie sa to robí v noci.

Napriek obrovskému množstvu zbraní a vybavenia utrpí ruská armáda ťažké straty. A od začiatku mája – za viac ako 10 rokov vojny a viac ako 2 roky totálnej invázie – okupanti neboli schopní dosiahnuť ani najmenšie strategické víťazstvo – dosiahnuť hranice Doneckej a Luhanskej oblasti. V mestách a dedinách na východe Ukrajiny pokračujú boje o každú ulicu a dom. Okupanti sa snažia hľadať zbrane a žoldnierov v iných krajinách.

Putin vo svojich prejavoch a vyhláseniach pokračuje v prekrúcaní reality, snaží sa vykresliť Rusko ako obeť, zatiaľ čo hľadá podporu u Číny a Severnej Kórey. Najmä v KĽDR nakupuje rakety, ktoré odpaľuje na mierové osady na Ukrajine.

Ukrajina považuje za predpoklad rokovaní iba úplné stiahnutie ruských vojsk zo svojho územia, obnovenie hraníc Ukrajiny v roku 1991, návrat všetkých väzňov, zaplatenie reparácií a stíhanie vojnových zločincov. To všetko je uvedené v ukrajinskom mierovom vzorci.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA