Sociálne siete

ÚVOD SLIDER

Švédsky premiér sa stretne s Bidenom, aby diskutovali o NATO a Ukrajine

Zverejnené:

Upravené: 2. júla 2023 o 16:25

424

Zdroj: wiwo.de

REKLAMA

Globalnews

Švédsky premiér Ulf Kristersson navštívi v stredu Washington, kde bude rokovať s americkým prezidentom Joeom Bidenom o žiadosti krajiny o vstup do NATO, transatlantických bezpečnostných väzbách a ruskej vojne na Ukrajine.

Oznámili to v Bielom dome 1. júla.

Obaja lídri „prehodnotia našu rastúcu bezpečnostnú spoluprácu a zopakujú svoj názor, že Švédsko by malo vstúpiť do NATO čo najskôr“, uviedol Biely dom vo vyhlásení.

„Lídri budú diskutovať o našom spoločnom záväzku podporovať Ukrajinu tvárou v tvár brutálnej útočnej vojne Ruska a užšej transatlantickej koordinácii s Čínskou ľudovou republikou,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Kristersson poznamenal, že cieľom návštevy bude vstup Švédska do NATO.

„Som rád, že nás prezident Biden pozýva na stretnutie budúci týždeň, pred budúcotýždňovým summitom NATO vo Vilniuse,“ uviedol vo vyhlásení.

Švédsko sa spolu so susedným Fínskom vzdalo svojej desaťročia trvajúcej vojenskej neutrality po ruskej invázii na Ukrajinu vo februári 2022 a požiadalo o členstvo v NATO.

Vstup Štokholmu do vojenskej aliancie však doteraz blokovali dvaja z jej členov, Turecko a Maďarsko. NATO si vyžaduje jednomyseľný súhlas všetkých členov s rozšírením.

Vláda tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana sa postavila proti švédskej ponuke a obvinila Štokholm, že je príliš zhovievavý voči skupinám, ktoré považuje za bezpečnostnú hrozbu.

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg zvolal na 6. júla nové stretnutie, aby sa pokúsil prekonať námietky Turecka voči vstupu Švédska do aliancie.

Kristersson zároveň v piatok povedal, že jeho maďarský náprotivok Viktor Orbán ho ubezpečil ozámere Budapešti neodkladať ratifikáciu vstupu škandinávskej krajiny do NATO.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA