Sociálne siete

ÚVOD SLIDER

Trump bude môcť zrušiť bezpečnostnú dohodu, ktorú Biden a Zelenskyj plánujú podpísať

Zverejnené:

Upravené: 13. júna 2024 o 10:41

117

large Trump  defdecfaaba abcaca
Zdroj: Newsbook.com

REKLAMA

Globalnews

The Washington Post s odvolaním sa na amerických predstaviteľov píše, že keďže 10-ročná bezpečnostná dohoda medzi Ukrajinou a Spojenými štátmi, ktorú Zelenskyj a Biden plánujú podpísať, nebude ratifikovaná Kongresom, potom ju bude môcť zrušiť ktorýkoľvek budúci prezident Spojených štátov.

Informoval o tom The Washington Post.

Prezidenti Ukrajiny a Spojených štátov Volodymyr Zelenskyj a Joe Biden plánujú vo štvrtok podpísať 10-ročnú bezpečnostnú dohodu, ktorá zaviaže Washington poskytnúť Kyjevu širokú škálu vojenskej pomoci.

Cieľom dohody je zaviazať budúce vlády USA, aby podporovali Ukrajinu.

Bude tvoriť základ dlhodobého úsilia Spojených štátov pomôcť rozvíjať ukrajinskú armádu.

Úradníci zároveň uznali, že Donald Trump alebo akýkoľvek iný budúci prezident krajiny by mohol odstúpiť od právne záväznej výkonnej dohody, pretože nejde o zmluvu a nebude ratifikovaná Kongresom.

Ak Trump vyhrá voľby, budúcnosť dohody zostane nejasná.

Trump občas vyjadril skepticizmus voči podpore Ukrajiny a povedal, že vojnu medzi Ruskom a Ukrajinou by mohol ukončiť do 24 hodín.

Trval na tom, aby Európa niesla väčšie finančné bremeno podpory Kyjeva, ale nakoniec naznačil, že súhlasí so schválením pomoci Ukrajine Kongresom na jar tohto roku.

Americký poradca pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan deň predtým potvrdil, že Kyjev a Washington podpíšu bilaterálnu bezpečnostnú dohodu vo štvrtok 13. júna.

Deň predtým Biely dom potvrdil stretnutie prezidentov Spojených štátov a Ukrajiny Joea Bidena a Volodymyra Zelenského na summite G7 v Taliansku.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA