Sociálne siete

ÚVOD SLIDER

Ukrajina sa zatiaľ bude musieť spoliehať na Starlink Elona Muska

Zverejnené:

Upravené: 7. apríla 2025 o 18:46

155

Zdroj: Newsbook.com

REKLAMA

Globalnews

Ukrajina bude nútená zostať závislá od satelitnej siete Starlink, ktorá poskytuje kritickú komunikáciu na bojisku a v civilných inštitúciách, pretože v súčasnosti neexistujú žiadne alternatívy, ktoré by sa vyrovnali jej schopnostiam a efektívnosti, píše Politico.

Satelitný internetový systém Starlink, ktorý spustila spoločnosť SpaceX Elona Muska, sa stal životne dôležitým pre nemocnice, vojenské jednotky a vládnu komunikáciu na Ukrajine. Takáto závislosť však spôsobila, že Kyjev je zraniteľný voči rozhodnutiam samotného Muska, ktorý v marci povedal, že „celá frontová línia padne, ak vypnem Starlink“.

Musk, ktorý je v súčasnosti hlavným poradcom amerického prezidenta Donalda Trumpa, už ukázal, aký významný je jeho vplyv v geopolitike. V roku 2022 odmietol aktivovať Starlink nad okupovaným Krymom, čím účinne zmaril útok ukrajinského dronu na ruské vojnové lode.

Európski predstavitelia sú čoraz viac znepokojení takouto závislosťou a hľadajú alternatívy. Jedným z nich je francúzsko-britský satelitný operátor Eutelsat, ktorý sa ponúka ako záložná možnosť – hoci priznáva, že nemôže úplne nahradiť Starlink.

„Spolupráca so Starlinkom je závislosť, o ktorej sa môže rozhodnúť v Bielom dome alebo v Mar-a-Lago,“ povedala generálna riaditeľka Eutelsatu Eva Berneke v rozhovore pre Politico. „Je dobré mať viacero možností.“

Podľa Berneckeho však jej spoločnosť zatiaľ nie je schopná úplne nahradiť Starlink: „Ak by sme mali zabezpečiť celý objem komunikácie pre Ukrajinu a jej občanov, jednoducho by sme to nezvládli. Buďme úprimní.“

Na Ukrajine je v súčasnosti rozmiestnených viac ako 42 tisíc terminálov Starlink, ktoré fungujú vďaka viac ako 7 tisíc satelitom na nízkej obežnej dráhe. Poskytujú rýchlu a stabilnú komunikáciu s nízkou latenciou – čo je dôležité najmä pri operáciách, ako je ovládanie dronov. V porovnaní s tým má Eutelsat len asi 600 satelitov a ich terminály sú menej mobilné a menej výkonné.

Berneke navrhol myšlienku umiestniť niekoľko tisíc terminálov Eutelsat v strategických bodoch Ukrajiny, ale poznamenal, že spoločnosť potrebuje značnú finančnú podporu od EÚ. Rokovania medzi Eutelsatom, Európskou komisiou a členskými štátmi o financovaní nových terminálov a vypúšťaní satelitov už prebiehajú.

„Posledné týždne ukázali, že na bezpečnú komunikáciu je potrebných viacero zdrojov,“ povedal Bernecke s narážkou na riziká spojené s Muskovými politickými väzbami.

EÚ tiež podporuje svoj vlastný dlhodobý projekt, konšteláciu satelitov IRIS², ktorý by mal byť suverénnou odpoveďou na Starlink. Spustenie systému je však naplánované až začiatkom roku 2030 z dôvodu oneskorení a prekročenia nákladov.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA