Sociálne siete

ÚVOD SLIDER

V Taliansku vyhrala voľby do Európskeho parlamentu strana premiérky Meloniovej

Zverejnené:

Upravené: 10. júna 2024 o 9:47

72

Zdroj: Newsbook.com

REKLAMA

Globalnews

Konzervatívna strana „Bratia Talianska“ talianskej premiérky Giorgie Meloniovej s istotou vyhrala voľby do Európskeho parlamentu vo svojej krajine.

Bratia Talianska získali 28,9% hlasov. Treba poznamenať, že to posilnilo pozíciu Meloniovej v krajine a zároveň postavilo premiérku do pozície jednej z najvplyvnejších osobností v Európskej únii.

Stredoľavá opozičná Demokratická strana (PD) získala 24,5 percenta hlasov. Nasleduje populistické Hnutie piatich hviezd s podporou 10,5%, čo je o sedem percentuálnych bodov menej ako vo voľbách v roku 2019.

Meloniovej koaliční partneri Forza Italia a krajne pravicová strana Liga pod vedením euroskeptika Mattea Salviniho vykázali slabé výsledky: Liga získala 8,5% hlasov (v roku 2019 to bolo 34,3%) a Forza Italia – 9,2%.

Publikácia zdôrazňuje, že pozícia Meloniovej bude po silných výsledkoch doma kľúčová pri rozhodovaní o spojenectvách v Európskom parlamente, ako aj pri hlasovaní o kandidatúre Ursuly von der Leyenovej, ktorá sa uchádza o druhé funkčné obdobie na čele Európskej komisie.

Meloniovej silné výsledky v nedeľu ostro kontrastovali s neúspechmi, ktoré utrpeli francúzsky prezident Emmanuel Macron a nemecký kancelár Olaf Scholz v európskych voľbách.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA