Sociálne siete

Zdravie

Choroba bez príznakov, ktorá ohrozuje váš život?

Človek možno ani netuší, že trpí osteoporózou, pokiaľ ho neprekvapí náhla zlomenina končatín, bedra, či stavca, a to aj po nevinnom, miernom páde. Úbytok kostnej hmoty nebolí. K ochoreniu sa preto hodí prirovnanie tiché, bezpríznakové. 

Zverejnené:

Upravené: 27. októbra 2021 o 17:38

477

Ilustračné foto, zdroj: Unsplash

REKLAMA

BRATISLAVA – Osteoporóza je choroba kostného tkaniva, ktorá sa prejavuje ubúdaním množstva kostnej hmoty a poruchami mikroarchitektúry kostí. Kosti sú oslabené a ľahko sa lámu. Choroba však vyvoláva aj ďalšie ťažkosti, napríklad akútnu a chronickú bolesť, problémy s dýchaním, reflux a iné zažívacie problémy, zakrivenie chrbta, pokles hmotnosti, vyklenutie brucha, depresiu, dlhotrvajúcu opatrovateľskú starostlivosť, chirurgické komplikácie dokonca aj zvýšenú úmrtnosť.  Následky osteoporózy sú naozaj rozsiahle. Veľmi závažné môžu byť aj následky osteoporotických zlomenín: dlhodobé zdravotné postihnutie,  strata nezávislosti alebo potreba pomoci pri každodenných aktivitách.

Pýtate sa, ako choroba vzniká? Kosti zdravého človeka sú husté, zdravá kosť pod mikroskopom má voštinový vzhľad (ako včelí plást) s malými otvormi. Kosti pacienta s osteoporózou však majú kvôli strate hustoty väčšie otvory a medzery aj v samotnej štruktúre. Táto strata hustoty – denzity výrazne oslabuje kosti.

Je prirodzené, že ľudia s pribúdajúcim vekom strácajú kostnú denzitu, osteoporóza však naznačuje jej pokročilú úroveň. Človek s týmto ochorením je oveľa náchylnejší na zlomeniny kostí ako osoba bez diagnózy. Ľudia s osteoporózou si môžu zlomiť končatiny aj pri ľahkom páde. Ojedinelé nie sú ani zlomeniny pri prirodzených pohyboch tela, akým je vytočenie hrudníka do strany alebo dokonca kašeľ. Neliečená osteoporóza úbytok kostnej hmoty urýchľuje, kosti slabnú veľmi rýchlo.

Spozorovať príznaky osteoporózy je pomerne ťažké, pretože nie je veľa symptómov, ktoré by jej prítomnosť naznačovali. Ak má pacient pochybnosti alebo podozrenie na osteoporózu, najprv by mal navštíviť svojho všeobecného lekára, ktorý ho následne pošle na denzitometrické vyšetrenie, ktorým sa dá osteoporóza dnes už veľmi jednoducho diagnostikovať. Na Slovensku je dostatok denzitometrických prístrojov a ich počet dokonca prevyšuje bežný priemer Európskej únie.

Ako fungujú kosti

Ilustračné foto, zdroj: Unsplash

Kosť je živé rastúce tkanivo. Je tvorená z kolagénu – proteínu, ktorý poskytuje mäkkú štruktúru a fosforečnanu vápenatého – minerálu, ktorý spevňuje štruktúru kosti. Vďaka tejto kombinácii kolagénu a vápnika je kosť pružná a pevná zároveň. Viac ako 99 percent vápnika v tele je obsiahnutých v kostiach a zuboch. Zvyšné 1 percento sa nachádza v krvi.

Kosť sa počas celého života neustále obnovuje a nová kosť nahrádza starú. To pomáha udržiavať našu kostru pevnú. U ľudí s osteoporózou sa ale čoraz viac kosti stráca a nenahrádza. To znamená, že kosti postupne krehnú a je pravdepodobnejšie, že sa zlomia.

Ako teda chorobu odhaliť? Ochorenie zvyčajne odhalí až test kostnej denzity, takzvaná denzitometria alebo DEXA skenovanie. Kostná denzitometria je rádiologické vyšetrenie, ktoré je primárne vykonávané predovšetkým na vyhľadávanie osteoporózy alebo  osteopénie, chorôb, pri ktorých je nízky obsah a hustota minerálov v kostiach a zvyšuje sa riziko zlomenín. Röntgenové lúče sa používajú na meranie množstva minerálov, a to hlavne vápnika v kostiach. Toto vyšetrenie je dôležité pre ľudí, ktorí sú ohrození osteoporózou, najmä pre ženy po menopauze a pre seniorov vo veku nad 65 rokov.

Denzitometria znamená meranie hustoty kostnej hmoty. U väčšiny prístrojov sa meria stupeň absorpcie röntgenových lúčov po prechode kostným tkanivom. Hoci pracuje na röntgenovom  princípe, netreba sa ho obávať. Ide o bezbolestné vyšetrenie a na rozdiel od bežného röntgenového   snímkovania je dávka ožiarenia zanedbateľná (s výnimkou tehotných žien!). Hustota kostí  sa meria v miestach najčastejších zlomenín, t.j. oblasť predlaktia, driekové stavce a horný koniec stehennej kosti.

Čítajte aj:

Silnú ženu nič nezlomí, ani osteoporóza

Liečba osteoporózy je komfortná, len ju treba zachytiť včas

Pacientsky príbeh: Brigita Szelidová Čikoš sa rýchlej chôdze už nebojí. Našla si cestu k pohybu

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA