Sociálne siete

Zdravie

Počet nahlásených prípadov tuberkulózy na Slovensku vlani klesol

Pandémia COVID-19 by mohla mať škodlivé následky na služby súvisiace s liečbou tuberkulózy.

Zverejnené:

196

rusko
Ilustračné foto, zdroj: Unsplash/engin akyurt

REKLAMA

SITA

POPRAD – Situácia súvisiaca s tuberkulózou je na Slovensku stabilizovaná. Do Národného registra TBC bolo v minulom roku nahlásených 158 prípadov tohto ochorenia. V porovnaní s rokom 2019 je to o 56 menej. Najviac sa tuberkulóza (TBC) vyskytovala na východnom Slovensku, v Prešovskom a Košickom kraji. Najnižší výskyt bol zaznamenaný v Banskobystrickom kraji. V tlačovej správe o tom informoval Ivan Solovič, primár Národného ústavu tuberkulózy, pľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie (NÚTPCHaHCH) vo Vyšných Hágoch pri príležitosti Svetového dňa tuberkulózy, ktorý si spoločnosť pripomína 24. marca.

Drastické a škodlivé následky na služby v súvislosti s liečbou tuberkulózy však bude mať zrejme globálna reakcia na pandémiu COVID-19. Odhaduje sa, že by mohla spôsobiť stratu najmenej päť rokov dosiahnutého pokroku v eliminácii tuberkulózy. Podľa Soloviča to vyplýva z analýzy, ktorú si objednala spoločnosť Stop TB Partnership. Príkladom je vypuknutie eboly v západnej Afrike v rokoch 2014 až 2015. Ďalšie úmrtia na HIV, tuberkulózu a maláriu vtedy prevyšovali úmrtia priamo spôsobené ebolou. „Prístup k liečbe ľudí s TBC a HIV bol prerušený, pretože lekári, zdravotnícki pracovníci a laboratóriá venovali svoju energiu a zdroje prepuknutiu eboly. To isté sa, pravdepodobne, stane pri pandémii COVID-19, ale v globálnom meradle,“ priblížil Solovič.

Ukazuje sa, že pri trojmesačnom pozastavení a zdĺhavom desaťmesačnom obnovení protituberkulóznych služieb, by svet mohol v rokoch 2020 až 2025 zaznamenať ďalších 6,3 milióna prípadov tuberkulózy a ďalších 1,4 milióna úmrtí na toto ochorenie. „Strach z COVID-19 odrádza ľudí od potreby včasnej diagnostiky a liečby tuberkulózy a sťažuje prístup k zdravotníckym službám globálne,“ zhrnul primár z Vyšných Hágov. Podľa jeho slov musí liečba tuberkulózy pokračovať bez prerušenia. „Je veľmi dôležité, aby ľudia, ktorí potrebujú liečbu, pokračovali v liečbe počas pandémie, aj keď sa infikujú COVID-19, aby zvýšili šance na vyliečenie a znížili ďalšie šírenie infekcie tuberkulózy a rozvoj rezistencie na lieky,“ uviedol s tým, že riziko úmrtia u pacientov s tuberkulózou sa v prípade vynechania liečby blíži k 50 percentám.

Infekcie dýchacích ciest však zostávajú hlavnou príčinou chorobnosti a úmrtnosti na infekčné choroby na celom svete. Do konca decembra 2019 sa na zozname priorít Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Blueprint pre výskum a vývoj vyskytli iba tri patogény. Išlo o koronavírus (SARS) s ťažkým akútnym respiračným syndrómom, blízkovýchodný respiračný syndróm (MERS) koronavírus a tuberkulózu (Mycobacterium tuberculosis).

Pôvodná Liečebňa tuberkulózy a respiračných chorôb vo Vyšných Hágoch bola zriadená v roku 1960. Súčasný štatút Národného ústavu tuberkulózy, pľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie dostalo zariadenie v roku 2007. Ide o najvyššie položenú nemocnicu na Slovensku, nachádza sa v nadmorskej výške 1 124 metrov. V areáli sa nachádza viac ako 1 800 izieb. Ústav bol zaradený medzi národné kultúrne pamiatky.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA