DOMOV
Hlava štátu by mohla odvolávať vysokoškolských profesorov

8. december 2020 19:48 SITA, redakcia
BRATISLAVA – Prezident SR by mohol odvolávať vysokoškolských profesorov. Vyplýva to z pozmeňovacieho a doplňujúceho návrhu k novele ústavy, ktorá sa týka reformy justície. Pozmeňujúci návrh dnes schválil parlament. Zákonodarný zbor musí ešte schváliť novelu ako celok. Urobiť by tak mal v stredu 9. decembra.
Prezidentka SR Zuzana Čaputová vrátila Národnej rade SR na opätovné prerokovanie novelu zákona o vysokých školách, ktorá sa zaoberá otázkou odoberania akademických titulov. „Keďže ako prezidentka musím chrániť ústavnosť akejkoľvek právnej normy, uvedený zákon som sa rozhodla vrátiť parlamentu,“ vysvetlila Čaputová.
Ústava podľa nej taxatívnym spôsobom vymedzuje rozsah právomocí prezidenta SR, pričom v prípade vysokoškolských profesorov mu dáva právomoc ich iba vymenúvať, nie odvolávať. „Za dnes platného a účinného právneho stavu sú tak ustanovenia zákona zavádzajúce odvolanie profesora prezidentom na návrh príslušného rektora vysokej školy nevykonateľné, nakoľko bežnému zákonu nadradená ústava prezidentovi túto právomoc nedáva. Nemôžem podpísať zákon, ktorý nemôžem podľa ústavy vykonávať,“ upozornila prezidentka ešte koncom novembra.
-
ÚVOD SLIDER Publikované 12. marca 2025
Čína odmieta tranzit tovaru cez Rusko
-
ÚVOD SLIDER Publikované 12. marca 2025
Trump tvrdí, že existujú pozitívne signály o prímerí medzi Ruskom a Ukrajinou
-
ÚVOD SLIDER Publikované 12. marca 2025
Trump hovorí, že útoky na miesta Tesly bude nazývať domácim terorizmom
-
ÚVOD SLIDER Publikované 13. marca 2025
Putin: Súhlasíme s návrhom na zastavenie nepriateľských akcií, ale je tu niekoľko otázok