ÚVOD SLIDER
V Trumpovom mierovom pláne sa má Ukrajina vzdať sa územia okupovaného Ruskou federáciou a NATO
Globalnews
Agentúra Reuters analyzovala návrhy poradcov novozvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa na mierový plán, ktorý počíta s odovzdaním významnej časti Ukrajiny Rusku „v dohľadnej budúcnosti“.
Informovala o tom agentúra Reuters.
Poradcovia Donalda Trumpa verejne a súkromne predkladajú návrhy na ukončenie vojny na Ukrajine, ktorá v dohľadnej budúcnosti povedie k stiahnutiu významnej časti krajiny do Ruska, podľa analýzy ich vyhlásení a rozhovorov s niekoľkými ľuďmi blízkymi novozvolenému americkému prezidentovi, ktorú uskutočnila agentúra Reuters.
Trumpovi poradcovia sa údajne pokúsia prinútiť Moskvu a Kyjev vyjednávať, vrátane prerušenia vojenskej pomoci Kyjevu, ak nebude súhlasiť s rozhovormi, ale aj zvýšenia pomoci, ak ruský vládca Vladimir Putin odmietne.
Vyhlásenia jeho poradcov spolu poskytujú predstavu o potenciálnych kontúrach Trumpovho mierového plánu, píše agentúra.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorý čelí nedostatku ľudských zdrojov a rastúcim územným stratám, dal jasne najavo, že môže byť otvorený rokovaniam.
Hoci má stále v úmysle vstúpiť do NATO, tento týždeň povedal, že Ukrajina musí nájsť diplomatické riešenia na vrátenie niektorých okupovaných území.
Agentúra Reuters pripomína, že v máji bol Putin pripravený zastaviť vojnu prostredníctvom rokovaní o prímerí, ktoré uznávajú existujúce frontové línie, ale vyjadril pripravenosť ďalej bojovať, ak na to Kyjev a Západ nezareagujú.
Podľa štyroch poradcov, ktorí si neželali byť menovaní, aby mohli hovoriť o súkromných diskusiách, Trump od minulého týždňa ešte nezvolal centrálnu pracovnú skupinu na vypracovanie mierového plánu. Viacerí poradcovia si skôr vymieňali nápady na verejných fórach a v niektorých prípadoch aj s Trumpom.
Mierová dohoda bude pravdepodobne závisieť od priamej osobnej interakcie medzi Trumpom, Putinom a Zelenským, uviedli poradcovia pre agentúru Reuters.
Jeden z bývalých Trumpových predstaviteľov národnej bezpečnosti zapojených do procesu prechodu uviedol, že existujú tri hlavné návrhy: Kelloggov plán, plán novozvoleného viceprezidenta J.D. Vancea a plán Richarda Grenella, bývalého úradujúceho šéfa Trumpovej spravodajskej služby.
Kelloggov plán, ktorého spoluautorom je bývalý predstaviteľ Národnej bezpečnostnej rady Fred Fleitz a ktorý bol predložený Trumpovi začiatkom tohto roka, vyzýva na zmrazenie súčasných frontových línií.
Predpokladá sa, že Trump dodá Kyjevu viac amerických zbraní len vtedy, ak bude súhlasiť s mierovými rokovaniami. Zároveň varuje Moskvu, že ak Rusko odmietne rokovať, zvýši americkú pomoc Ukrajine.
Ukrajine budú podľa tohto návrhu ponúknuté aj americké bezpečnostné záruky, ktoré môžu zahŕňať zvýšenie dodávok zbraní po uzavretí dohody.
Vance, ktorý ako americký senátor bol proti pomoci Ukrajine, predložil v septembri samostatnú myšlienku.
Vance povedal americkému podcasterovi Seanovi Ryanovi, že dohoda bude pravdepodobne zahŕňať demilitarizovanú zónu na existujúcej frontovej línii, ktorá by bola „silne opevnená“, aby sa zabránilo ďalším ruským vpádom. Jeho návrh by odoprel členstvo Kyjeva v NATO.
Grenell, bývalý Trumpov veľvyslanec v Nemecku, obhajoval vytvorenie „autonómnych zón“ na východe Ukrajiny počas júlového okrúhleho stola agentúry Bloomberg, ale svoj postoj nerozviedol. Naznačil tiež, že členstvo Ukrajiny v NATO nie je v záujme Ameriky.
Podľa analytikov a bývalých predstaviteľov národnej bezpečnosti budú niektoré z týchto návrhov pravdepodobne čeliť odporu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, ktorý urobil pozvanie do NATO súčasťou svojho „Plánu víťazstva“, ako aj európskych spojencov a niektorých amerických zákonodarcov.
Minulý týždeň ukrajinský minister zahraničných vecí poslal list svojim partnerom v NATO, v ktorom ich vyzval, aby poskytli pozvánku na členstvo na stretnutí ministrov zahraničných vecí v utorok.
Niektorí európski spojenci vyjadrili pripravenosť zvýšiť pomoc Ukrajine a americký prezident Joe Biden naďalej posiela zbrane. „To môže stáť Trumpa určitú páku, aby prinútil Kyjev sadnúť si za rokovací stôl,“ píše agentúra Reuters.
Kelloggov plán, ktorý vyzýva na väčšiu pomoc Ukrajine, ak Putin nepríde k rokovaciemu stolu, by mohol čeliť odporu v Kongrese, kde niektorí z Trumpových najbližších spojencov sú proti ďalšej vojenskej pomoci východoeurópskemu štátu.
„Nemyslím si, že niekto má realistický plán, ako to ukončiť,“ povedal Rumer, bývalý americký spravodajský dôstojník.
-
ÚVOD SLIDER Publikované 3. februára 2025
Spojené štáty vydali ultimátum v súvislosti s Panamským prieplavom
-
ÚVOD SLIDER Publikované 3. februára 2025
Rokujeme s Ukrajinou a Ruskom, tvrdí Trump
-
ÚVOD SLIDER Publikované 3. februára 2025
Rusko považuje Spojené arabské emiráty a Saudskú Arábiu za miesto kde sa stretnú Putin a Trump
-
ÚVOD SLIDER Publikované 3. februára 2025
Trump povedal, že zastaví pomoc Južnej Afrike kvôli porušovaniu ľudských práv