Sociálne siete

DOMOV

Bratislava tento rok bez tradičných vianočných trhov. Nahradí ich špeciálny program

Zverejnené:

Upravené: 25. januára 2021 o 12:54

126

large trhy fcb
ZDROJ: Archívne foto vianočných trhov v Bratislave, SITA/Diana Černáková

REKLAMA

30. november 2020 10:15 SITA, redakcia

BRATISLAVA – Vianočné trhy v hlavnom meste Bratislave tento rok nahradí špeciálny sviatočný program. „Prvú adventnú nedeľu rozsvietil primátor Matúš Vallo vianočný stromček na Hlavnom námestí v závere vianočného livestreamu z bratislavských uličiek, a otvoril tak Bratislavské Vianoce,“ informovala hovorkyňa hlavného mesta Katarína Rajčanová a dodala, že pre aktuálnu pandemickú situáciu mesto rozhodlo, že tento rok zruší tradičné vianočné trhy aj ohňostroj na Silvestra. „Bratislavčanom však ponúka bezpečnú alternatívu, ktorá má do ulíc priniesť vianočnú atmosféru v tomto sviatočnom období,“ doplnila.

Od prvej adventnej nedele až do nedele 20. decembra mesto v spolupráci s Bratislavským kultúrnym a informačným strediskom (BKIS) pripravili online Štúdio Klarisky – moderovaný program s hudobnými vystúpeniami a diskusiami každú nedeľu a štvrtok. „V čase online štúdia budú na Farskej ulici pred Klariskami mini vianočné trhy s ponukou výrobkov chránených dielní – Vianočná ulička,“ uviedla hovorkyňa. Podchod na Klariskej ozdobí 14 vianočných vitrín s autorskými ilustráciami, ďalšie svetelné inštalácie sú umiestnené na viacerých miestach Bratislavy v spolupráci s Bielou nocou. „Ulice mesta skrášľuje aj outdoorová výstava reprodukcií umeleckých diel so zimnými motívmi zo zbierok Galérie mesta Bratislavy spolu s vianočne ladenou svetelnou výzdobou,“ doplnila.

12 metrov vysoká jedľa

Pod bránou Primaciálneho paláca je až do 6. januára 2021 umiestnený stromček so snehuliakom. Na Hlavnom námestí osadili 17-ročnú, 12 metrov vysokú jedľu bielu, ktorú darovala rodina z Karlovej Vsi. „Novinkou sú vyrezávané drevené ozdoby na stromček, ktoré pochádzajú z dielne majsterky ÚĽUV Jany Majerskej. Námestie bude zdobiť aj drevený betlehem s ľudovými motívmi od tej istej autorky,“ informuje mesto. Remeselníci a výrobcovia ÚĽUV sa budú striedať v niekoľkých predajných stánkoch na Hlavnom námestí a ponúknu tradičné slovenské výrobky až do nedele 20. decembra. „Originálnu výzdobu vianočného lesa z prírodných materiálov pripravia deti z bratislavských materských, základných, umeleckých škôl a Centrum pre deti a rodiny z Bratislavy,“ doplnilo mesto.

Prvú adventnú nedeľu sa začína aj vianočný program v mestskom Divadle P. O. Hviezdoslava. „Ide o svetelnú projekciu básne Advent od P. O. Hviezdoslava na budove divadla, hudobné pásma a diskusie s hercami, ktoré budú dostupné online alebo v obmedzenom počte podľa platných nariadení priamo v hľadisku,“ vysvetľuje magistrát a dodáva, že v decembri ožije nábrežie Dunaja svetelnými kresbami vizuálnej umelkyne a sochárky Niny Augustín Šoškovej, ktoré vznikli v spolupráci so svetelným dizajnérom Robertom Farkašom. Do 7. januára bude nasvietený Starý most v štýle zimných západov slnka na Dunaji. „Vo výkladoch Mestskej knižnice na Kapucínskej a tiež ako online živý prenos prebiehať čítanie slovenskej literatúry s vianočnou tematikou v podaní hereckých osobností,“ dodáva.

Vzhľadom na aktuálnu situácie a možné zmeny v platných nariadenia je potrebné sledovať aktuálny program na stránke https://bratislava.sk/sk/bratislavske-vianoce, kde sa nachádza aj kompletná mapu udalostí Bratislavských Vianoc.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA