Sociálne siete

DOMOV

Bývalý policajný prezident sa dnes pokúsil o samovraždu. Je v kritickom stave

Zverejnené:

Upravené: 22. januára 2021 o 22:36

296

large lucansky bcbdf
ZDROJ: Milan Lučanský, SITA/Alexandra Čunderlíková

REKLAMA

29. december 2020 19:17 SITA, redakcia

BRATISLAVA – Bývalý policajný prezident Milan L., ktorý je väzobne stíhaný v Ústave na výkon väzby a Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Prešove, sa dnes podvečer pokúsil o samovraždu. Jeho stav je kritický. V tlačovej správe o informoval Peter Bubla z tlačového oddelenia Ministerstva spravodlivosti SR.

„Stalo sa tak napriek tomu, že bol pravidelne monitorovaný a bolo mu poskytované aj psychologické poradenstvo. Jeho stav je kritický. Všetky bližšie informácie budú známe po brífingu v stredu 30. decembra o 9:00 na Ministerstve spravodlivosti SR,“ dodal Bubla.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka je v súvislosti s pokusom o samovraždu Milana L. na ceste do Prešova, kde preverí vzniknutú situáciu priamo s príslušnými prokurátormi krajskej a okresnej prokuratúry v Prešove. Informovala o tom hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Jana Tökölyová. Dodala, že o ďalšom postupe bude prokuratúra informovať.

Bývalý šéf polície sa zranil vo väzbe už začiatkom decembra, pokus o samovraždu však na základe vyšetrovania vylúčili.

Reakcie politikov

Bývalý policajný prezident Milan L. nebol vo väzbe z vôle vlády, ale na základe riadneho rozhodnutia súdu a na návrh vyšetrovateľov, ktorým od roku 2019 šéfuje jeho nominant. Vo svojom profile na sociálnej sieti to uviedla ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie a zároveň predsedníčka koaličnej strany Za ľudí Veronika Remišová. Dodala, že z tejto udalosti môžu mať osoh akurát tí, ktorí sa mohli báť svedectva bývalého šéfa polície. Podľa nej je dôležité, aby verejnosť dostala odpovede na všetky relevantné otázky.

Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) vo svojom profile na sociálnej sieti napísal, že si uvedomuje vážnosť situácie a myšlienkami je s rodinou a najbližšími Milana L. „Verím, že udalosť, ku ktorej v ústave došlo, sa dôkladne vyšetrí a objasní. Dovtedy, prosím, nerobme predčasné závery,“ požiadal.

O bezodkladné vyvodenie zodpovednosti a rozptýlenie akýchkoľvek pochybností o tom, či je štát schopný ustrážiť všetky demokratické procesy, vrátane prezumpcie neviny a ochrániť každého jedného občana žiada v tejto súvislosti aj mimoparlamentné Kresťansko-demokratické hnutie (KDH). Vo svojom profile na sociálnej sieti to uviedol predseda hnutia Milan Majerský. Podotkol, že táto udalosť je vážnym mementom pre akýkoľvek ďalší boj za spravodlivosť na Slovensku.

Predsedníčka mimoparlamentnej strany Progresívne Slovensko (PS) Irena Bihariová vo svojom statuse na sociálnej sieti tvrdí, že prípad znovu vyvolá rad otázok, ktoré spolu s odpoveďami budú vyžadovať aj určenie zodpovedných osôb a vyvodenie následkov. Poznamenala, že ju zaujíma, aké podmienky fungujú pri väzobnom stíhaní a ako sa mohlo niečo také stať. Dúfa, že spravodlivé, nestranné a zákonné vyšetrenie incidentu prispeje k objasneniu skutku a rozptýli akékoľvek pochybnosti a špekulácie. Zároveň podotkla, že Slovensko by sa malo poctivejšie venovať podmienkam osôb zaistených v cele policajného vyšetrovania a osôb stíhaných väzobne a podmienkam v ústavoch na výkon trestu odňatia slobody.

Za pokus o samovraždu policajného exprezidenta Milana L. musí byť vyvodená zodpovednosť. V reakcii na správu, že sa bývalý policajný prezident pokúsil vo väzbe o samovraždu to uviedla europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS/ECR).

„Mal byť monitorovaný 24 hodín. Ako sa mohol obesiť? Koľko trvá obesenie v cele? Kde bol bachar? Veľa otázok. Zatiaľ je jasné len jedno. Je to mega prúser, za ktorý musí byť vyvodená zodpovednosť,“ napísala Nicholsonová vo svojom profile na sociálnej sieti.

Za zlyhanie Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) považuje pokus o samovraždu policajného exprezidenta aj Michal Šimečka (Progresívne Slovensko/RE). „Je úplne kľúčové, aby prišlo k dôkladnému vyšetreniu. Kto je zodpovedný za to, že bývalý policajný prezident – a dôležitý svedok závažných trestných činov – sa mohol v Ústave na výkon väzby takto pokúsiť o samovraždu. Obzvlášť po incidente, ktorý sa stal Milanovi Lučanskému pred dvomi týždňami a pochybnostiach, ktoré okolo toho vznikali,“ napísal na sociálnej sieti.

Dodal, že celú udalosť vníma v prvom rade v rovine ľudskej tragédie. V nasledujúcich hodinách by podľa neho malo dôjsť k jasnému vysvetleniu, ako mohlo k udalosti vôbec dôjsť.

Pokus o samovraždu bývalého policajného prezidenta Milana L. vníma strana Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) ako jeden z dôsledkov atmosféry na Slovensku. Ako uviedla hovorkyňa strany Patrícia Medveď Macíková, strana verí, že sa Milanovi L. podarí zachrániť život. Bývalý policajný prezident podľa strany odviedol počas svojho profesionálneho života množstvo kvalitnej práce.

Podporu rodine Milana L. vyjadril aj predseda opozičnej strany Smer – sociálna demokracia a poslanec Národnej rady SR (NR SR) Robert Fico. Ten vo svojom videu na sociálnej sieti uviedol, že zodpovednosť za to nesie vláda Igora Matoviča (OĽaNO). „Nestaviam si žiadne zvláštne politické ciele, ale na vyhnaní Matoviča a jeho poskokov budem tvrdo pracovať,“ povedal. Doplnil, že ministerka spravodlivosti Mária Kolíková a poslanec Juraj Šeliga (obaja Za ľudí) by mali na Úrade vlády SR vyvesiť transparent s textom „Tu sedia kati generála Milana L.“.

Blízki bývalého policajného prezidenta Milana L. si zaslúžia súcit a od zodpovedných bleskurýchle poctivé odpovede na všetky otázky. Vo svojom profile na sociálnej sieti to uviedol predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO). Ako ďalej uviedol, ihneď v tejto súvislosti kontaktoval ministerku spravodlivosti Máriu Kolíkovú (Za ľudí), ktorá mu prisľúbila dôkladné vyšetrenie celej udalosti.

„Ak niekto zlyhal, nebude chránený. Ak sú pochybnosti, musí byť postavený mimo službu, kým nebudeme poznať pravdu,“ napísal Matovič. Zároveň podotkol, že najväčší prospech z nešťastia Milana L. by mala mafia, proti ktorej by svedčil. Predseda vlády vo svojom statuse odsúdil aj opozičných politikov, ktorí si podľa neho z udalosti urobili politickú tému.

Predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina) tvrdí, že je potrebné počkať na oficiálne informácie a prešetrenie celej situácie v súvislosti s pokusom o samovraždu bývalého policajného prezidenta vo väzení. Vo svojom stanovisku, ktoré zaslala hovorkyňa predsedu NR SR Michaela Jurcová, Kollár vyjadril svoju podporu rodine Milana L. a verí, že sa ho podarí zachrániť.

Správu sme aktualizovali.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA