Sociálne siete

DOMOV

Čaputová prijala demisiu Krajčího, rezort zdravotníctva dočasne povedie Heger

Predseda vlády Igor Matovič na tlačovej besede vo štvrtok 11. marca avizoval, že odchod ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽaNO) z funkcie bude postupný.

Zverejnené:

Upravené: 4. júna 2021 o 4:13

146

krajci
Zľava v popredí: Premiér Igor Matovič, odchádzajúci minister zdravotníctva Marek Krajčí a prezidentka Zuzana Čaputová. Foto: SITA/Branislav Bibel

REKLAMA

SITA

BRATISLAVA  – Prezidentka Zuzana Čaputová dnes prijala demisiu ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽaNO). Dočasným vedením rezortu hlava štátu poverila ministra financií Eduarda Hegera (OĽaNO). Predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) na tlačovej besede vo štvrtok 11. marca avizoval, že Krajčího odchod z funkcie bude postupný.

Čaputová sa vo svojom príhovore poďakovala Krajčímu za úsilie a námahu, ktorú vynaložil pri výkone vládnej funkcie. Verí, že Krajčí svoju prácu vykonával s najlepším vedomím a svedomím a jeho rozhodnutia boli vedené dobrými úmyslami. Podotkla, že v niektorých situáciach to nestačí a najmä nie v takých, ktoré sú nielen výzvou pre jedného ministra, ale pre celú vládu a krajinu. Zároveň poukázala, že okrem prevádzkových problémov rezortu mal za úlohu zvládnuť prípravu medicínskeho a epidemiologického plánu boja s pandémiou. „Faktom je, že sa vám vaše viaceré kľúčové odporúčania nepodarilo presadiť a nepodržali vás pri tom členovia vlády, ani vlastní ministri. Situácia sa aj preto kontinuálne zhoršovala,“ povedala.

Vyvodenie politickej zodpovednosti

Prezidentka si váži ľudský vklad Krajčího a jeho nasadenie pri riadení ministerstva. Dodala však, že vyvodenie politickej zodpovednosti považuje za prirodzenú súčasť mandátu, ktorý získal. Pripomenula, že vyvodzovanie politickej zodpovednosti bolo jednou z veľkých tém pred voľbami a hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) očakávania verejnosti na jej vyvodzovanie podporovalo.

heger

Zľava: Dočasne poverený minister zdravotníctva, podpredseda vlády a minister financií SR Eduard Heger, premiér Igor Matovič a bývalý minister zdravotníctva Marek Krajčí. Foto: SITA/Branislav Bibel

„O to menej sa viem stotožniť s interpretáciou, kedy je vaša demisia podávaná ako obeta. Je to prirodzený následok situácie, ktorej v pandémii a v celej spoločnosti čelíme,“ konštatovala.

Od nového ministra čaká, že v boji s pandémiou bude od vládnych partnerov dôraznejšie požadovať väčšiu podporu a pomoc, a to vo všetkých smeroch.

„Pretože ak by minister zdravotníctva v čase pandémie aj naďalej zostal bezmocný, znamená to, že sme bezmocní všetci. Čo je stav, ktorý je pre občanov Slovenska neprípustný,“ uzavrela.

Premiér: Neodchádza ako človek, ktorý zlyhal

Marek Krajčí z postu ministra zdravotníctva neodchádza ako človek, ktorý zlyhal, bol spojený s korupciou či okrádaním chorých. Premiér to povedal po tom, čo Krajčí odovzdal svoju demisiu. Krajčí podľa neho odchádza ako osoba, ktorá každým jedným svojim krokom a rozhodnutím úzkostlivo chránila zdravie a životy ľudí.

„Keby sme sa všetci správali tak, ako nám Krajčí odporúčal, situácia na Slovensku by bola zásadne lepšia,“ povedal Matovič. Konštatoval, že exminister sa pri riešení pandémie pustil aj do boja s mafiou, ktorá dlhé roky systematicky rozkrádala verejné zdroje v slovenskom zdravotníctve.

„Odchod Mareka Krajčího si koaličné strany Za ľudí a Sloboda a Solidarita dali ako jedinú podmienku pre pokračovanie koalície. Touto chvíľou považujeme túto dohodu za splnenú a veríme, že už si nikto nebude klásť žiadne ďalšie podmienky,“ uviedol minister financií a dočasný minister zdravotníctva Eduard Herger (OĽaNO). Doplnil, že by mali všetci spoločne niesť zodpovednosť za krajinu a v plnom prúde sa vrátiť k práci. Tiež sa ospravedlnil, ak sa niekoho ich tlačová beseda z 11. marca dotkla, no podotkol, že len povedali to, čo cítili.

Po návrate Mareka Krajčího do NR SR ako poslanca príde o mandát Sebastián Kozarec (OĽaNO). Práve on nastúpil ako náhradník na neuplatňovaný poslanecký mandát Krajčího. Agentúre SITA to potvrdil odbor komunikácie s médiami a verejnosťou NR SR.

Životopis: Kto je Marek Krajčí?

MUDr. Marek Krajčí sa narodil 24. marca 1974 v Bratislave. Viac ako 20 rokov pracuje ako detský kardiológ v Detskom kardiocentre SR, jedinom špecializovanom centre pre liečbu detských vrodených a získaných ochorení srdca. Je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií. Marek Krajčí bol 21. marca 2020 vymenovaný za ministra zdravotníctva Slovenskej republiky.

krajci

Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí počas tlačovej konferencie o aktuálnej epidemiologickej situácii, foto: SITA/Branislav Bibel

V parlamentných voľbách 2016 kandidoval zo štvrtého miesta na kandidátke hnutia OĽaNO-Nova ako nezávislý kandidát. Vo voľbách získal takmer 32-tisíc preferenčných hlasov a bol zvolený za poslanca Národnej rady SR (NR SR). Na jeho podnet sa na pôde parlamentu vytvorila 30. mája 2016 skupina Spojencov Izraela. Bol podpredsedom Výboru NR SR pre zdravotníctvo. V novembri 2017 ho hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) nominovalo do pozície tieňového ministra zdravotníctva.

Vo voľbách do NR SR 29. februára 2020 kandidoval za zoskupenie OĽaNO, Nova, Kresťanská únia (KÚ) a Zmena zdola zo 143. miesta. Získal 35 515 preferenčných hlasov.

Marek Krajčí je aj zakladateľ a predseda správnej rady platformy Kresťania v meste, hudobník, skladateľ a textár. Je tiež držiteľom najvyššieho samosprávneho vyznamenania – Ceny primátora hlavného mesta SR Bratislavy za rok 2014 „Za nezištnú a účinnú pomoc ľuďom v núdzi prostredníctvom charitatívnych a dobrovoľníckych aktivít v Bratislave i za hranicami mesta“. Je ženatý, s manželkou Kamilou má 5 detí.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA