Sociálne siete

DOMOV

Daňová kauza Zoltána Andruskóa pokračuje v máji

Zoltán Andruskó a Ján M. čelia obžalobe z trestného činu krátenia dane a poistného vo veľkom rozsahu.

GLOBAL NEWS

Zverejnené:

Upravené: 7. marca 2021 o 13:27

55

Archívna snímka Zoltán Andruskó, foto: SITA/Jozef Habočík

SITA

BRATISLAVA – Daňová kauza Zoltána Andruskóa známeho z kauzy vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej by na Okresnom súde Bratislava V mala pokračovať 26. mája. Vyplýva to z rozpisu pojednávaní na internetovej stránke rezortu spravodlivosti. V tomto prípade sa malo naposledy na súde pojednávať v decembri 2020, keď predvolali na výsluch dvoch svedkov. Prípad sa však nakoniec odročoval, keďže jeden z obžalovaných, Ján M., sa ospravedlnil z dôvodu, že bol v kontakte s osobami pozitívne testovanými na koronavírus. Súd pôvodne pojednávanie odročil na 10. marca, termín však bol zrušený.

Dvojica Zoltán Andruskó a Ján M. čelí obžalobe z trestného činu krátenia dane a poistného vo veľkom rozsahu. Podľa portálu Dlžník.sk má Andruskó daňový nedoplatok presahujúci milión eur. Na pojednávaniach v kauze krátenia dane sa Andruskó nezúčastňuje, pričom dáva súhlas na konanie v neprítomnosti. Ján M. na súd chodí maskovaný kuklou a čiapkou, s médiami nekomunikuje. Z pojednávania je vylúčená verejnosť, pretože to podľa súdu vyžaduje „iný dôležitý záujem obžalovaných“. Predsedníčka senátu už na začiatku procesu avizovala, že verejný bude až rozsudok.

Zoltána Andruskóa vyšetrovacie orgány označili v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka za sprostredkovateľa medzi objednávateľkou a vykonávateľmi. Pôvodne bol v prípade obvinený spolu s Tomášom Sz., Miroslavom Marčekom, Alenou Zs. a podnikateľom Marianom K. Neskor ho však vyčlenili na samostatné konanie, keďže po svojom zadržaní od začiatku spolupracoval s vyšetrovateľmi. Zároveň s prokurátorom uzavrel dohodu o vine a treste, v rámci ktorej mu pôvodne navrhovali trest desať rokov väzenia. S tým však nesúhlasil senát Špecializovaného trestného súdu, ktorý na verejnom zasadnutí v decembri 2019 vyzval procesné strany na dohodu o vyššom treste. Andruskó nakoniec súhlasil s 15-ročným trestom. Vo veci vraždy Kuciaka a jeho snúbenice pred súdom v hlavnom procese vypovedal ako svedok.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA