Sociálne siete

DOMOV

Druhý deň pápeža Františka na Slovensku. Prezidentka mu darovala med a peceň chleba

Prezidentka Zuzana Čaputová dnes darovala pápežovi Františkovi symbolický peceň chleba, ale aj med z Prezidentskej záhrady.

Zverejnené:

Upravené: 13. septembra 2021 o 19:31

206

Zuzana Čaputová, prezidentka SR a pápež František, zdroj: prezident.sk

REKLAMA

BRATISLAVA – Druhým dňom pokračuje návšteva Svätého Otca na Slovensku. Pápež František sa v pondelok stretol so slovenskými ústavnými činiteľmi a ďalšími cirkevnými hodnostármi. Najskôr sa stretol s prezidentkou SR, neskôr nasledovalo aj stretnutie s biskupmi, kňazmi, zasvätenými osoobami, katechétmi a seminaristami v priestoroch Katedrály sv. Martina v Bratislave.

Popoludní nasledovala návšteva pápeža Zrkadlovej sály Úradu vlády SR, kde ho privítal premiér Eduard Heger (OĽANO)  so štátnym sekretárom Svätej stolice kardinálom Pietrom Parolinom. Na stretnutí bol prítomný i minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO).  Taktiež Svätý Otec navštívil aj centrum Betlehem v Petržalke, kde ho privítalapredstavená centra z kongregácie Matky Terezy.

Rovnako sa Svätý Otec zúčastnil stretnutia so Židovskou komunitou na Rybnom námestí v hlavnom meste.

V rámci návštevy Slovenska sa pápež František stretol aj s emeritným trnavským arcibiskupom Róbertom Bezákom. Prijal ho spolu s príbuznými na pôde Apoštolskej nunciatúry v Bratislave v pondelok 13. septembra v popoludňajších hodinách. Stretnutie nebolo avizované v oficiálnom programe apoštolskej cesty Svätého Otca. Na otázky novinárov jeho uskutočnenie potvrdil hovorca Svätej stolice Matteo Bruni týmito slovami:„Dnes popoludní pápež František ešte pred odchodom na návštevu Centra Betlehem stretol na Nunciatúre s Jeho Excelenciou Róbertom Bezákom, emeritným trnavským arcibiskupom, spolu s jeho rodinou.“ Informáciu priniesla Tlačová kancelária KBS na svojej FB stránke.

Snímka z FB – zdroj: FB/TK KBS

Prezidentka Čaputová prijala Svätého Otca v Prezidentskom paláci

Po oficiálnom privítacom ceremoniáli na prednom nádvorí nasledovalo súkromné stretnutie prezidentky so Svätým Otcom v Zlatom salóne. Neskôr sa obaja presunuli do Prezidentskej záhrady, kde sa uskutočnilo stretnutie s predstaviteľmi politického a spoločenského života.  Prezidentka pápeža v príhovore označila za jednu z najväčších mravných a duchovných autorít súčasného ľudstva. “Vítame Vás nielen ako predstaviteľa jednej z najväčších duchovných rodín tejto planéty a jej hodnôt, ale tiež, a predovšetkým, ako nositeľa veľmi potrebnej inšpirácie pre budúcnosť ľudstva. Pre budúcnosť nášho Slovenska, aj pre budúcnosť kresťanstva v ňom je veľmi dôležitý spôsob, akým predkladáte posolstvo evanjelia pre našu dobu – nielen ako dedičstvo otcov, ale aj ako cestu pretvárajúcu našu prítomnosť a ukazujúcu do budúcnosti.”

Náš svet je podľa prezidentky dnes mnohonásobne prepojený, ale zároveň je tragicky rozdeľovaný. “Každá kríza, pandemickú krízu nevynímajúc, prináša silné slová a silné gestá. Pokojný tón, porozumenie a pochopenie sú čoraz viac považované za prejav slabosti. Akoby sme si postupne zvykali na to, že výsledkom ľudského snaženia, spoločenskej alebo politickej diskusie, má byť porazenie svojho názorového oponenta. Ak však má byť zmena epochy vstupom do lepšej budúcnosti, potrebujeme zmeniť prístup. Výsledkom každej našej snahy, spoločenskej diskusie či politickej súťaže nesmie byť víťazstvo a porážka, ale pochopenie a nájdenie porozumenia. Svet čelí krízam, a pritom jediný spôsob, ako ich zvládnuť, spočíva v spolupráci. Jediné, čo potrebujeme, je ľudskosť, uvedomenie si pri pohľade na kohokoľvek z nás, že ty si ja a ja som ty, že tvoríme jednotu. Majme teda odvahu k ľudskosti. Sme odkázaní žiť spolu, a bez pochopenia a vzájomného porozumenia to nedokážeme.”

Prezidentka Zuzana Čaputová sa lúči s pápežom Františkom počas jeho oficiálnej návštevy SR, zdroj: prezident.sk

Prezidentka zdôraznila, že spôsob hlásania evanjelia a pápežov osobný mravný príklad oslovuje aj ľudí ďaleko za viditeľnými hranicami katolíckej cirkvi. “Vyzývate k pokore, milosrdenstvu a všeľudskému bratstvu. Vyzývate k novej kultúre politiky a k novej etike v hospodárstve. Vo svojich sociálnych encyklikách varujete pred najväčšími nebezpečenstvami našej doby – populizmom, národným sebectvom, fundamentalizmom a fanatizmom. Viditeľne sa staviate proti všetkým, ktorí chcú náboženstvo zneužívať na politické ciele. Zdôrazňujete, že k jadru evanjelia patrí starosť o ľudí v núdzi, o ľudí bez domova, o ľudí, ktorých z vlastnej krajiny vyháňajú vojny, terorizmus a chudoba. Pri mnohých príležitostiach opakujete, že akákoľvek forma antisemitizmu, ale tiež náboženskej neznášanlivosti, je nezlučiteľná s kresťanstvom.”

Na záver prezidentka vyjadrila vďaku za to, že Svätý Otec prišiel na návštevu Slovenska. “Naše dedičstvo tvoria osudové zápasy o prežitie, o dôstojnosť, o jazyk, o individuálnu aj národnú slobodu, o uznanie, o toleranciu voči menšinám, o uchovanie viery, či prírodnej rozmanitosti. Aj po chybách a porážkach sme sa dokázali opäť postaviť na nohy, či to bolo v Slovenskom národnom povstaní alebo v Novembri 1989. Prichádzate medzi srdečných a prajných ľudí, ktorí si ctia svoje tradície a svoju zem. Celé generácie našich rodičov a starých rodičov majú svoje domovy ozdobené vetou – Hosť do domu, Boh do domu.”

Pápež František na úvod vyjadril vďaku prezidentke Zuzane Čaputovej za slová privítania, ktoré mu adresovala. “Prišiel som ako pútnik do mladej krajiny s dávnou históriou, do zeme s hlbokými koreňmi, umiestnenej v srdci Európy. Tieto územia tvorili hranicu Rímskej ríše a boli miestami vzájomného pôsobenia západného a východného kresťanstva; od Veľkej Moravy až po Uhorské kráľovstvo, od Československej republiky až po dnešok ste sa uprostred nie malého počtu skúšok dokázali pokojamilovným spôsobom integrovať a odlíšiť: pred dvadsiatimi ôsmymi rokmi svet obdivoval nekonfliktný zrod dvoch nezávislých krajín. A rád by som pripomenul, že sa to udialo bezprostredne po kanonizácii svätej Anežky. Tieto dejiny pozývajú Slovensko, aby bolo posolstvom pokoja v srdci Európy.”

Pandémiu pápež František označil za skúšku našich čias. “Naučila nás, aké je ľahké sa rozdrobiť, hoci sme v rovnakej situácii, a myslieť len sa seba. Začnime teda od uznania, že všetci sme krehkí a navzájom sa potrebujeme. Nikto sa nemôže izolovať, ako jednotlivci ani ako národy. Prijmime túto krízu ako výzvu prehodnotiť náš životný štýl. Nemá zmysel sťažovať sa na minulosť, treba si vyhrnúť rukávy a spolu budovať budúcnosť. Želám vám, aby ste to urobili s pohľadom upretým nahor, ako keď sa pozeráte na vaše nádherné Tatry. Tam, medzi lesmi a vrcholmi, ktoré sa týčia k nebu, sa Boh zdá bližší a stvorenie sa javí ako nedotknutý dom, ktorý bol počas stáročí domovom toľkých generácií. Vaše hory spájajú v jedinom pohorí končiare a rozmanité scenérie a presahujú hranice krajiny, aby v kráse spojili rozličné národy. Rozvíjajte túto krásu, krásu celku. Vyžaduje si to trpezlivosť a námahu, odvahu a zdieľanie, elán a tvorivosť. Ale je to ľudské dielo, ktorému nebo žehná. Nech vás Boh žehná, nech žehná túto zem. Nech Boh žehná Slovensko!”

Pozrite si aj Stretnutie Svätého Otca Františka s predstaviteľmi politického a spoločenského života v Prezidentskej záhrade:

Zdroje: FB/KBS, FB/Zuzana Čaputová, prezident.sk

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA