Sociálne siete

DOMOV

Envirorezort spustil kalkulačku na vypočítanie individuálnej uhlíkovej stopy

Zverejnené:

Upravené: 23. januára 2021 o 22:58

226

large  O A  df

REKLAMA

17. december 2020 12:15 SITA, redakcia

BRATISLAVA – Ministerstvo životného prostredia (MŽP SR) spustilo kalkulačku na vypočítanie individuálnej uhlíkovej stopy. V tlačovej správe o tom informoval hovorca MŽP SR Pavol Fejér. Kalkulačka ľuďom umožní za pár minút vypočítať, koľko kilogramov emisií skleníkových plynov vďaka ich činnosti uniklo tento rok do ovzdušia. Kalkulačka pracuje s údajmi od užívateľa o jeho spôsoboch dopravy, bývania, či spotreby. Pri bývaní sa úroveň spotreby vyhodnocuje nie iba cez energetické parametre domu, ale aj cez množstvo používaných spotrebičov. Aplikáciu pripravil Inštitút environmentálnej politiky (IEP).

„Pri tejto uhlíkovej kalkulačke si ľahko všimneme, že sú v nej položky ako napríklad spôsob vykurovania bytovky, ktoré jednotlivec ovplyvní len ťažko. Sú tam však aj také, pri ktorých je rozhodnutie iba v našich rukách. Ochrana Zeme pred klimatickou krízou tak prestáva byť abstraktnou hrozbou a vidíme, že je aj našou osobnou voľbou,“ povedal minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO).

Podľa ministra je uhlíková kalkulačka výborná možnosť, ako preložiť všeobecné reči o otepľovaní a klimatickej kríze do obrazu nášho bežného života. Mala by zároveň ľuďom pomôcť pochopiť, že globálne znečistenie emisiami oxidu uhličitého (CO2) sa skladá z kilogramov a gramov, ktorými planétu zaťažuje bez výnimky každý človek.

Budaj dodáva, že nový nástroj ukazuje, že k tomu, aby ľudia pomohli klíme, stačí prestúpiť z auta do autobusu, prípadne na bicykel či vlak. Nemalé emisie vyprodukuje aj prekurovanie domácností a nadmerná spotreba elektriny. K zníženiu našej osobnej uhlíkovej stopy pomôže aj zníženie príjmu niektorých druhov mäsa.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA