Sociálne siete

DOMOV

Európska komisia žaluje Slovensko za nedostatočnú ochranu kvality ovzdušia

Eurokomisia vedie za porušenie smernice o kvalite okolitého ovzdušia konanie voči 18 členským štátom Európskej únie (EÚ).

Zverejnené:

Upravené: 18. februára 2021 o 21:11

57

Budaj
Minister životného prostredia SR Ján Budaj, SITA/Branislav Bibel

SITA

BRATISLAVA – Európska komisia (EK) žaluje Slovensko za nedostatočnú ochranu kvality ovzdušia. Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) o tom informovalo v tlačovej správe, ktorú zaslal Slavomír Held z tlačového odboru envirorezortu. EK podáva na Európsky súdny dvor žalobu proti Slovensku za prekročenie limitnej hodnoty pre tuhé znečisťujúce látky a pre neprijatie primeraných opatrení na zlepšenie kvality ovzdušia.

Početnosť prekročení limitnej hodnoty prachových častíc PM10 na území Slovenska za roky 2019 a 2020 významne poklesla. Vlani bol dokonca dosiahnutý súlad s limitnou hodnotou pre PM10 na všetkých monitorovacích staniciach (s výnimkou Jelšavy). Podanie na Európsky súdny dvor však hodnotí znečistenie ovzdušia Slovenska aj za predošlé roky.

„V úmrtnom liste to nebýva napísané, ale na Slovensku zomierame následkom znečisteného ovzdušia v podobe rôznych pľúcnych ochorení viac, ako na infarkt myokardu či na rakovinu. Žneme ovocie ignorácie voči ochrane ovzdušia z éry vlád Roberta Fica a Petra Pellegriniho,“ povedal minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO).

EK vedie za porušenie smernice o kvalite ovzdušia konanie voči 18 členským štátom Európskej únie (EÚ). Desať z týchto prípadov bolo postúpených súdnemu dvoru EÚ, ktorý už vyniesol právny verdikt v piatich prípadoch. Ide najmä o koncentráciu prachových častíc PM10 vyjadrenú ako denný priemer. Envirorezort dodáva, že na zvýšenie kvality ovzdušia na Slovensku už podniká konkrétne kroky.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA