Sociálne siete

DOMOV

Hlava štátu by mohla odvolávať vysokoškolských profesorov

Zverejnené:

Upravené: 25. januára 2021 o 10:08

64

large caputova effba
ZDROJ: Na snímke Prezidentka SR Zuzana Čaputová, SITA/Kancelária prezidentky SR

REKLAMA

8. december 2020 19:48 SITA, redakcia

BRATISLAVA – Prezident SR by mohol odvolávať vysokoškolských profesorov. Vyplýva to z pozmeňovacieho a doplňujúceho návrhu k novele ústavy, ktorá sa týka reformy justície. Pozmeňujúci návrh dnes schválil parlament. Zákonodarný zbor musí ešte schváliť novelu ako celok. Urobiť by tak mal v stredu 9. decembra.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová vrátila Národnej rade SR na opätovné prerokovanie novelu zákona o vysokých školách, ktorá sa zaoberá otázkou odoberania akademických titulov. „Keďže ako prezidentka musím chrániť ústavnosť akejkoľvek právnej normy, uvedený zákon som sa rozhodla vrátiť parlamentu,“ vysvetlila Čaputová.

Ústava podľa nej taxatívnym spôsobom vymedzuje rozsah právomocí prezidenta SR, pričom v prípade vysokoškolských profesorov mu dáva právomoc ich iba vymenúvať, nie odvolávať. „Za dnes platného a účinného právneho stavu sú tak ustanovenia zákona zavádzajúce odvolanie profesora prezidentom na návrh príslušného rektora vysokej školy nevykonateľné, nakoľko bežnému zákonu nadradená ústava prezidentovi túto právomoc nedáva. Nemôžem podpísať zákon, ktorý nemôžem podľa ústavy vykonávať,“ upozornila prezidentka ešte koncom novembra.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA