Sociálne siete

DOMOV

HOJSÍK: Lov vlka je nehumánny, nelogický a v rozpore so záväzkami Slovenska

Zverejnené:

Upravené: 25. januára 2021 o 22:50

172

shutterstock  fddaa
ZDROJ: Shutterstock

REKLAMA

5. november 2020 10:30 SITA, redakcia

BRATISLAVA 5. novembra (SITA) – Lov vlka je nehumánny, nelogický a v rozpore so záväzkami Slovenska. Uviedol to europoslanec Martin Hojsík (PS/RE). V tlačovej správe o tom informovala asistentka europoslanca Zuzana Prostredníková.

Hojsík v tejto súvislosti inicioval list Európskej komisii (EK), ktorý podpísalo niekoľko ďalších slovenských členov Európskeho parlamentu (EP). Poslanci listom vyjadrili vážne podozrenia, že došlo k porušeniu pravidiel platných pre všetky členské štáty Európskej únie (EÚ). List apelujúci na ochranu vlka zaslal europoslanec aj premiérovi Igorovi Matovičovi (OĽaNO). „Som presvedčený, že spoločný tlak doma aj z Bruselu dokáže toto barbarstvo na Slovensku raz a navždy zastaviť,“ zdôraznil Hojsík. List EK podpísali aj Michal Šimečka (PS/RE) Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS/ECR), Michal Wiezik (Spolu/EPP),Vladimír Bilčík (Spolu/EPP), Ivan Štefanec (KDH/EPP) a Róbert Hajšel (S/D).

Iniciatíva slovenských europoslancov je reakciou na nedávne určenie kvóty na odlov 50 vlkov dravých na Slovensku. Podľa autora listu panuje reálne podozrenie, že ide o porušenie Smernice o biotopoch. Podľa nej sú totiž členské štáty povinné prijať opatrenia pre ich zachovanie v prirodzenom stave ochrany, alebo aby sa do takého stavu obnovili prirodzené biotopy a druhy divokej fauny európskeho významu. Týmito dátami však komisia, ktorá kvótu odsúhlasila nedisponuje.

„V nedávno skončenom konaní pri stanovovaní kvót lovu vlka dravého nepostupovala SR v súlade s svojimi záväzkami. Určovanie kvót nebolo podložené relevantnými dátami o početnosti a stave populácie vlka dravého, ktoré by umožňovali súlad určenia kvót vlka dravého so základnými povinnosťami Slovenskej republiky zachovať priaznivý stav ochrany tohto živočíšneho druhu,“ upozornil Hojsík. Europoslanec zároveň požiadal premiéra Matoviča o podporu iniciatívy Ministerstva životného prostredia SR. Ministerstvo navrhuje zaradenie vlka dravého na zoznam chránených živočíchov.

Vlk dravý podľa členov EP zohráva dôležitú úlohu pri udržiavaní funkčnosti lesných aj nelesných ekosystémov a má pozitívny vplyv na zdravie a populáciu kopytníkov a teda aj znižovanie nimi spôsobených škôd.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA