Sociálne siete

DOMOV

Iniciátori petície Klíma ťa potrebuje očakávajú jej riadne prerokovanie v parlamente

GLOBAL NEWS

Zverejnené:

Upravené: 26. januára 2021 o 23:00

3

ZDROJ: Na snímke iniciátori petície Klíma ťa potrebuje/Facebook, @klimatapotrebuje

26. január 2021 13:40 SITA, redakcia

BRATISLAVA – Iniciátori petície Klíma ťa potrebuje očakávajú jej riadne prerokovanie v Národnej rade SR (NR SR). V tlačovej správe to uviedol tím iniciatívy. Výbor NR SR pre životné prostredie a pôdohospodárstvo odporučil na zasadnutí 25. januára parlamentu prerokovať na nadchádzajúcej schôdzi správu Ministerstva životného prostredia SR, ktorá svojím obsahom ponúka možnosti legislatívnych opatrení s cieľom zmierniť dopady klimatickej krízy na Slovensku. Parlamentná schôdza sa začína dnes o 13:00.

„Správu však nepovažujeme za prerokovanie petície Za klímu a za budúcnosť, ide len o plnenie úlohy Ministerstva životného prostredia,“ priblížila signatárka petície Marta Fandlová.

Podľa iniciatívy však môže byť správa vhodným spôsobom, ako NR SR predstaviť kroky, ktoré by krajina v boji s klimatickou krízou mohla urobiť. Viacerí predstavitelia koaličných strán podľa nej zároveň prejavili záujem prijať silné uznesenie o stave klimatickej núdze na Slovensku.

K iniciatíve sa pridáva aj Únia miest Slovenska (ÚMS). Jej prezident Richard Rybníček v správe, ktorú zaslala hovorkyňa únie Daniela Piršelová, uviedol, že mestá podpora iniciatívu Klíma ťa potrebuje. Zároveň oznámil, že členské mestá ÚMS budú postupne vyhlasovať stav klimatickej núdze, a to bez ohľadu na kroky štátu. „Klimatická zmena a klimatická kríza je už dekády pomenovaným a predvídateľným rizikom a s istotou vieme, že sa mu nevyhneme. Tak, ako preverila akcieschopnosť samospráv celosvetová pandémia nového koronavírusu, zmena klímy a klimatická kríza je, a bude ďalšou skúškou, pred ktorou stoja aj samosprávy,“ povedal Rybníček.

ÚMS si podľa jeho slov uvedomuje, že akékoľvek čakanie na pokyny zhora nič nezmení dostatočne rýchlo. Je preto podľa neho nevyhnutné začať konať tam, kde je reálny priestor na konkrétne zmeny a zároveň spoločne vyvíjať tlak na vyššie úrovne správy štátu tak, aby pre urgentné zmeny vytvorili nové podmienky. ÚMS súčasne požaduje, aby centrálna vláda zohľadnila zvýšené výdavky miest spojené s adaptáciou a mitigáciou na zmenu klímy vo všetkých pravidlách a nástrojoch financovania územnej samosprávy. ÚMS dodáva, že bez takýchto opatrení vykonaných vládou sa mestá nemôžu plne prihlásiť ani k mnohým zeleným iniciatívam Európskej únie (EÚ).

Petíciu Klíma ťa potrebuje podpísalo za necelých päť týždňov viac ako 120-tisíc ľudí. Okrem signatárov petície vyjadrili podporu iniciatíve aj viaceré osobnosti kultúrneho a spoločenského života na Slovensku, vysoké školy, univerzity či politici. Petíciu podporila aj prezidentka Zuzana Čaputová či primátor Bratislavy Matúš Vallo.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA