Sociálne siete

DOMOV

Prezidentka: Boj proti extrémizmu sa nesmie oslabiť, zdôraznila generálnemu prokurátorovi

Zverejnené:

Upravené: 26. januára 2021 o 23:02

198

large caputova ffb
ZDROJ: Prezidentka Zuzana Čaputová, SITA/Branislav Bibel

REKLAMA

26. január 2021 13:30 SITA, redakcia

BRATISLAVA – Extrémistické a nenávistné trestné činy a boj štátnych orgánov proti nim boli témami spoločného rozhovoru prezidentky SR Zuzany Čaputovej a generálneho prokurátora Maroša Žilinku, ktoré sa uskutočnilo v pondelok 25. januára. Ako hlava štátu uviedla vo svojom profile na sociálnej sieti, obaja sa zhodli na dôležitosti tejto agendy s tým, že by sa jej mali naďalej venovať špecializované inštitúcie ako špecializovaný trestný súd a špeciálna prokuratúra.

Práve špecializácia je podľa prezidentky v tejto oblasti predpokladom odbornosti. „Pripravované zmeny vo fungovaní špeciálnej prokuratúry by nemali viesť k jej oslabeniu,” zdôraznila prezidentka. Dodala, že boj s extrémizmom a nenávistnými prejavmi rastie na význame na celom svete a nesmie ho oslabiť ani Slovensko.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka v stredu 20. januára poprel informácie o údajnom chystanom oslabení protiextrémistickej agendy na Úrade špeciálnej prokuratúry. Pripustil, že odbor zameraný na extrémizmus by sa v rámci chystaných zmien mal spojiť s odborom terorizmu a organizovanej kriminality. Podľa Žilinku totiž väčšinu agendy extrémizmu predstavujú prečiny a zaťaženosť prokurátorov vykonávajúcich túto agendu je podstatne nižšia, než je tomu v prípade ich kolegov. „Tou reorganizáciou chceme dosiahnuť, aby sa efektívnejšie využil potenciál prokurátorov,” povedal s tým, že na spojenom oddelení by malo pôsobiť spolu 11 prokurátorov a ich špecializácia ostane zachovaná. Momentálne sa extrémizmu v rámci samostatného odboru venuje päť prokurátorov.

Agenda extrémizmu rezonovala aj na pondelňajšom vypočutí kandidátov na post prezidenta Policajného zboru na pôde parlamentného brannobezpečnostného výboru. Veliteľ Útvaru špeciálneho určenia Prezídia Policajného zboru Štefan Hamran v tejto súvislosti povedal, že ako policajný prezident by prebral túto agendu pod seba a rovnako vyšetrovateľov, ktorí sa tomu venovali v rámci Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). „Extrémizmus chcem riešiť ja. Nech to rieši tá najelitnejšia jednotka v podmienkach SR, Lynx commando,” povedal.

Dočasný policajný prezident Peter Kovařík, ktorého nakoniec výbor odporučil na vymenovanie, zdôraznil, že výjazd NAKA ku každému hákovému krížu nastriekanom na stenu je plytvanie silami. „NAKA má vyšetrovať trestné činy závažného charakteru,” skonštatoval s tým, že spomedzi vyšetrovaných extrémistických skutkov je v súčasnosti 60 percent prečinov a 40 percent zločinov. Menej závažným skutkom sa podľa Kovaříka môžu venovať aj regionálne zložky.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA