Sociálne siete

DOMOV

Komisia v pondelok vypočuje kandidátov na policajného prezidenta

Zverejnené:

Upravené: 22. januára 2021 o 15:37

18

large min vnutra ddb
ZDROJ: GlobalNews.sk/ Petra Šturdíková

3. január 2021 11:18 SITA, redakcia

BRATISLAVA – V pondelok 4. januára sa v priestoroch ministerstva vnútra uskutoční výberové konanie na funkciu prezidenta Policajného zboru (PZ) SR. Pred výberovú komisiu predstúpia dočasný prezident PZ Peter Kovařík a veliteľ Útvaru osobitného určenia Prezídia PZ (Lynx Commando) Štefan Hamran. Obaja spomedzi pôvodne štyroch prihlásených uchádzačov splnili podmienky účasti vo výberovom konaní. Kandidátov bude vypočúvať komisia, v ktorej má zastúpenie aj Generálna prokuratúra SR, Akadémia PZ v Bratislave a Úrad inšpekčnej služby rezortu vnútra. Úlohou oboch kandidátov bude obhájiť svoju vlastnú koncepciu rozvoja a riadenia PZ.

Mená uchádzačov, ktorých komisia vyhodnotila ako vhodných na funkciu policajného prezidenta, predloží následne minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) Výboru pre obranu a bezpečnosť Národnej rady SR za účelom ich verejného vypočutia. Po vypočutí kandidátov má výbor odporučiť ministrovi vymenovať jedného z nich. Ak odporúčanie členovia výboru nevydajú, ministerstvo vnútra bude musieť výberové konanie zopakovať.

Kovařík dočasne vedie políciu od septembra 2020. V minulosti pôsobil napríklad ako policajný pridelenec vo Washingtone D.C:, alebo riaditeľ Úradu boja proti korupcii Prezídia PZ. V období rokov 2017 až 2020 pôsobil na Úrade vlády SR, najskôr ako riaditeľ odboru prevencie korupcie Kancelárie predsedu vlády SR a neskôr ako generálny riaditeľ sekcie prevencie korupcia a krízového manažmentu a zároveň ako riaditeľ kancelárie Bezpečnostnej rady SR.

Hamran od roku 2011 viedol Lynx Commando, pričom v roku 2019 bol zvolený za predsedu medzinárodnej organizácie ATLAS, ktorá združuje protiteroristické jednotky členských štátov EÚ.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA